Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
819
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm
Est400 - 500 SEK
820
Parti filateli: frimärken mm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
821
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
822
Gruvlampa, mässing, "Cambrian", Thomas & Williams, Aberdare, h 26 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
823
Okänd designer för C F Carlman, tastevin, silver med infattat minnesmynt, sämplad Stockholm 1952, l 12 cm, vikt 50 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
824
Pipa, sjöskum och smält bärnsten (?), sekelskiftet 1900, skuren dekor av ryttare, l 19 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
825
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell Olga
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
826
Est500 - 600 SEK
827
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn
Est600 - 700 SEK
828
Dessertskedar, 6 st, silver, spetsig modell med graverad dekor, stämplade Köpenhamn 1913, total vikt 175 gram, initialer SE
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
829
Figuriner, 4 st, keramik; Nao, Jie, Tilgman och Uppsala Ekeby, h 13 - 29cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
830
Bordsur, trä med intarsiadekor, De Art, modern tillverkning, h 26 cm
Est300 - 400 SEK
831
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
Est600 - 700 SEK