Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
529
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
530
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
531
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
532
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
533
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
534
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
535
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
536
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti sterlingsilver, USA, bland annat konfektkorg Whiting & Co och hänkelskål J E Caldwell & Co, vikt ca 410 gram
537
Parti sterlingsilver, USA, bland annat konfektkorg Whiting & Co och hänkelskål J E Caldwell & Co, vikt ca 410 gram
Final bid2,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
538
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Brun, design 1953, h 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, skrivbords/sänglampa, brännlackerad metall och mässing, modellnummer 506, justerbar höjd
539
Wernå, Erik för EWÅ, Värnamo, skrivbords/sänglampa, brännlackerad metall och mässing, modellnummer 506, justerbar höjd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
540
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
541
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
542
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
543
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
544
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
545
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
546
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
547
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
548
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
549
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
550
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
551
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
552
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel  42 cm
553
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
554
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
555
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
556
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
557
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
558
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wedel Madsel, Axel, för Louis Poulsen, taklampskärmar, 1 par, vitemaljerad metall, modell 19540 "Verkstadspendeln", design 1951, dia 36 cm, bruksslitage
559
Wedel Madsel, Axel, för Louis Poulsen, taklampskärmar, 1 par, vitemaljerad metall, modell 19540 "Verkstadspendeln", design 1951, dia 36 cm, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Didone, Ezio för Arteluce/Flos, taklampa, krom och glas, "Mira S", dia 60 cm
560
Didone, Ezio för Arteluce/Flos, taklampa, krom och glas, "Mira S", dia 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
561
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 2 iläggsskivor och 4 stolar, vitmålat trä, "Herrgården", totalt 239 x 100 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, taklampa, svart/vitlackerad aluminium, dia 50 cm
562
Okänd designer, taklampa, svart/vitlackerad aluminium, dia 50 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
563
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
564
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
565
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
566
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
567
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skolplansch, gamla Tysklands gränser, längd 215 cm, höjd 186 cm
568
Skolplansch, gamla Tysklands gränser, längd 215 cm, höjd 186 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
569
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok: Pedersen, Carl Henning, "Fantasiens Fugle, 102 tusch-tegninger 1948-1954", tom I-II, Brøndums Forlag, København 1989, 2 folioband i skyddskassett, signerad, 500 ex
570
Bok: Pedersen, Carl Henning, "Fantasiens Fugle, 102 tusch-tegninger 1948-1954", tom I-II, Brøndums Forlag, København 1989, 2 folioband i skyddskassett, signerad, 500 ex
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, vägglampa, trä och lackerad metall med textilskärm, "Slitz", dia 30 cm
571
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, vägglampa, trä och lackerad metall med textilskärm, "Slitz", dia 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?) figural, dekor av Persepolis ruiner, signerad, 60 x 95 cm
572
Matta, old Ghom (?) figural, dekor av Persepolis ruiner, signerad, 60 x 95 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
573
Simmulson, Mari för Upsala Ekeby, vas, glaserad keramik, dekor av kvinnor och löv, signerad och numrerad 300M, höjd 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
574
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, DECO, Helsingborg, h 9,5 respektive 14 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
575
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
576
Okänd designer för Pillivuyt, soppskålar, 8 st, porslin, diameter 12 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.