Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad Leblanc, 69 x 54 cm
385
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad Leblanc, 69 x 54 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, arbetsbord, trä och lackerad metall, längd 189 cm
386
Okänd designer, arbetsbord, trä och lackerad metall, längd 189 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, konstsilke "Silk shaggy", röd, 200 x 140 cm
387
Matta, konstsilke "Silk shaggy", röd, 200 x 140 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
388
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
389
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
390
Hylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, 3 hyllplan, bredd 80 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, ljus-pistagelackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
391
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, ljus-pistagelackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, rödlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
392
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, rödlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
393
Okänd designer för BD-Möbel, Jakobstad, Finland, soffa, krom med svart läderklädsel, "Wing", b 168 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, brunlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
394
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, brunlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, blålackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
395
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, blålackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
396
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matta, konstsilke "Silk shaggy", röd, 200 x 140 cm
397
Matta, konstsilke "Silk shaggy", röd, 200 x 140 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, ull (?), modern design, 180 x 120
398
Matta, ull (?), modern design, 180 x 120
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, matta, ull (?), violett, 200 x 140 cm
399
Okänd designer, matta, ull (?), violett, 200 x 140 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
400
Cadovius, Poul för Cado System, väggskåp, palisander/glas, bredd 80 cm, upphängningshål fyllda
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
401
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm
402
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 7,500 SEK
Closed
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
403
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
404
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
405
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, stol, lackerat böjträ och svartlackerad metall, 1980-tal, bruksslitage
406
Okänd designer, stol, lackerat böjträ och svartlackerad metall, 1980-tal, bruksslitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
407
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
408
Öronlappsfåtölj, bonat trä med helstoppad tagelklädsel, 1900-talets mitt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, matta, "Berry-half waves, brown", brun, 230 x 160 cm
409
Okänd designer, matta, "Berry-half waves, brown", brun, 230 x 160 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, svenska importstämplar, innerdiameter 55 x 50 mm, vikt 12 gram
410
Armring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, svenska importstämplar, innerdiameter 55 x 50 mm, vikt 12 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
411
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
412
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindskog, Håkan, akvarell, "Nordisk forsprelude", signerad och daterad 2007, synlig pappersstorlek 49 x 66 cm
413
Lindskog, Håkan, akvarell, "Nordisk forsprelude", signerad och daterad 2007, synlig pappersstorlek 49 x 66 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti grafik och måleri, varierande storlekar
414
Parti grafik och måleri, varierande storlekar
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Myllykangas, Aino, färgetsning, "Vingslag mellan oss", signerad och numrerad 32/60, synlig pappersstorlek 34 x 32 cm
415
Myllykangas, Aino, färgetsning, "Vingslag mellan oss", signerad och numrerad 32/60, synlig pappersstorlek 34 x 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
416
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 - 25 cm
417
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 - 25 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
418
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti silvermynt, Sverige, Spanien och USA, total vikt cirka 280 gram
419
Parti silvermynt, Sverige, Spanien och USA, total vikt cirka 280 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armlänk, förgylld metall med facettslipade, Böhmiska granater, sekelskiftet 1900, medföljer 1 par skruvörhängen, innerdiamater 55 x 50 mm
420
Armlänk, förgylld metall med facettslipade, Böhmiska granater, sekelskiftet 1900, medföljer 1 par skruvörhängen, innerdiamater 55 x 50 mm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
421
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
422
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
423
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
424
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
425
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
426
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wennerfors, Helene, vävnad, ylle, sittande kvinna, signerad, 165 x 125 cm
427
Wennerfors, Helene, vävnad, ylle, sittande kvinna, signerad, 165 x 125 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Irvall, Stig, olja, fjällsjö, signerad, 79 x 68 cm
428
Irvall, Stig, olja, fjällsjö, signerad, 79 x 68 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Agnell, Olle, olja, "Sommarkväll", signerad, 77 x 100 cm
429
Agnell, Olle, olja, "Sommarkväll", signerad, 77 x 100 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hallberg, Lars, akryl, "Augusti", signerad och daterad 1990, a tergo utställningsetikett, 50 x 61 cm
430
Hallberg, Lars, akryl, "Augusti", signerad och daterad 1990, a tergo utställningsetikett, 50 x 61 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner",  litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
431
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
432
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.