26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
28/4 kl 16
Lowest lot number
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i grått fårskinn, något slitage
Final bid8,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Lagage, Pierre César, olja, "Jeune fille", signerad, 47 x 39 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm
Final bid5,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm
Final bid19,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skogh, Svante, skänk med överskåp, "Vindö", teak, höjd 172 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Väggskåp, skuren ek med intarsia, 1700-tal, höjd 58 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Andersen, Kjeld Riff, emaljerad plåt, konkret komposition, signerad, 95 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
Est13,000 - 14,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 6 st samramade i fönsterbåge, dekor av djur, signerad och daterad-04, 69 x 85 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad, daterad -73 och numrerad 75/310, synlig pappersstorlek 49 x 73 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
Final bid2,800 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid40,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid36,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
Est15,000 - 16,000 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffe och theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat samt 9 assietter samt 1 extra fat, 1 kopp med minimal nagg
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med 3:or, signerad och daterad 1989, 101 x 70 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Målarens dröm", signerad och daterad -73, 73 x 85 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam 1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
Est19,000 - 20,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Natthamn", sign o numr 251/360, ed Zurlinden, synlig pappersstorlek 40 x 48 cm
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK