26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Est1,100 - 1,200 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet", signerad och numrerad 236/260, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Åberg, Pelle, olja, klostret i Certosa, Florens, signerad, 61 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, old Pakistan Bokhara, signerad, 155 x 90 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
Est600 - 700 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
Est400 - 500 SEK
Stolar, 8 st, mahogny, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, etikettmärkta, Borella Hansen, Hilleröd, grön klädsel
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est1,100 - 1,200 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skulptörens gård" (Walter Bengtsson), signerad och numrerad 666/750, synlig pappersstorlek 39 x 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Carlsson, Tommy, olja, "Flodland 2", a tergo signerad, 22 x 24 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par vid kust", signerad och numrerad 274/290, synlig pappersstorlek 25 x 19 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Rex, Göte, pastell, kubistisk hamnbild, a tergo signerad och dedikerad av konstnärens änka, daterad -89, synlig pappersstorlek 13 x 30 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, "Storm i september, Stensjö", signerad och daterad -79, synlig pappersstorlek 29 x 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ove, olja, stadsvy med skola, signerad, 25 x 33 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
Est4,200 - 4,400 SEK