EN
Loading...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lowest lot number
433
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
434
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
435
Stereo; Onkyo 3 delar, kassettdäck TA-6310, förstärkare TX-8410 samt CD DX-7310, oanvända, medföljer fjärrkontroll
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
436
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
437
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
438
Okänd designer, matta, konstsilke (?), violett, 200 x 140 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
439
Matbord, mahogny med 2 ofanerade iläggsskivor, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, skivor, tot längd 221 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
440
Bonbonnière, iriserande, grönt glas med nysilvermontage, sannolikt Johann Loetz Wittve, Klostermühle, art-déco, 1920-tal, diameter 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
441
Armstol, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, klädsel med snäckdekor, renoverad och kompletterad, 2 identiska men med avvikande klädsel i föregående utrop
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
442
Matta, semiantik Senneh (?), 215 x 145 cm
Final bidNo bids
Est2,000 - 2,200 SEK
443
Förvaringsmöbel/kryddhylla, bonat trä med metallbeslag, 1900-talets 2 hälft, 16 lådor, bredd 86 cm
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
444
Severin, Bent för Lyngby Porcelain, mat- och kaffeservis porslin, "Tangent", design 1963, ca 25 delar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
445
Armstolar, 1 par, skuren och bonad ek, Danmark eller Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, randig klädsel, renoverade och kompletterade, 1 identisk men med avvikande klädsel i nästa utrop
Final bid1,900 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
446
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
447
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
448
Norrman, Solveig, färglitografi, komposition med drake, signerad, daterad -72, numrerad 199/200, synlig pappersstorlek 44 x 29 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
449
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
450
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av riddare, höjd 74 cm, 1 ljusarm lagad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
451
Salongsmöbel, 6 delar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, soffa, 2 karmstolar, 2 fåtöljer samt bord m klaffar, tot längd 146 cm, soffa längd 208 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
452
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
453
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
454
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
455
Fartygsmodell på stativ, Regalskeppet Wasa, längd 92 cm, smärre skador
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
456
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ek kromade spännben, "Superellips", design 1968, brännstämplat, längd 136 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
457
Matta, semiantik Afshar, 240 x 155 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
458
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
459
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
460
Malmström, Hedvig, hinterglasmalerei, hus och träd, signerat, 44 x 36 cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
461
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 58 x 48 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
462
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
463
Schrag, Julius, tillskriven, olja, stadsbild från Hall im Tirol, 68 x 55 cm, prov: Ingeborg Ellmenreich née Heijkenskjöld
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
464
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
465
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
466
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
467
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,100 SEK
468
Olson, Erik, färglitografi, "Påskmorgon", signerad, daterad 1955 och numrerad 201/250, synlig pappersstorlek 37 x 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
469
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
470
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
471
Okänd konstnär, digital print, kretskort, synlig pappersstorlek 90 x 122 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
472
Newton, Helmut, efter, offset, "Roselyne, Chateau d'Arcangues, France 1975", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
473
Newton, Helmut, efter, offset, "Debra Winger, Los Angeles 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
474
Newton, Helmut, efter, offset, "Catherine Denevue, Paris 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
475
Newton, Helmut, efter, offset, "Heiniken, Monte Carlo 1978", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
476
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
477
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
478
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
Final bidNo bids
Est3,000 - 3,200 SEK
479
Hänghörnskåp, ek, 1700-tal, längd 71 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
480
Skålfat, mässing, barock, 1700-tal, driven dekor av män bärande druvklase, diameter 44 cm
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.