Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti modernt porslin, glas och keramik; Bimbo, Figaro, Valencia mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaser/skålar, 3 st, fajans, Gouda, 1920-30-tal, polykrom dekor, h 5 - 16 cm, 1 med smärre nagg under botten
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Teaterkostym, delvis metallbroderad textil, justacorps, h 90 cm, storlek M
Est400 - 500 SEK
Ekselius, Jan för Forsbergs Möbelindustri/A&C Collection, fåtölj, lackerad metall med skinnklädda dynor, etikettmärkt
Final bid2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Cano, Juan, blandteknik, komposition, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 67 x 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Handväska, svart, präglat läder, PATTY, Vogue Collection, bredd 35 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Handväska, läder, Mulberry, bredd 26 cm
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Gidstam, Björn, litografi, gul iris, signerad och numrerad 254/280, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, litografi, strandskata, signerad, numrerad 220/300, synlig pappersstorlek 24 x 33 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Servisdelar, porslin, B&G, "Ballerina"?, ca 40 delar
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Öhlén, Susanne för Rörstrand, servisdelar, porslin, Clair de lune, ca 40 delar
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar/skulpturer, 3 st, glas, "Arkipelago", höjd 8 - 23 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor, sammanfällbar, total l 65 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Medicinboll, läder, 1900-tal, dia 30 cm
Final bid2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, botten med märkning, h 31 cm
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Sidenbroderi, sengustavianskt, 1800-talets början, dekor av flicka med körsbär, text: "Je l'attrapperai" samt broderad signatur Helena Catharina Engström och datering 1806, 32 x 44 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Gräddkanna, silver, empirestil, svenska importstämplar C F Carlman Stockholm 1929, l 14 cm, vikt 95 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, 4 st, samt skål, silver, total vikt 330 gram, prisgravyrer
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Graves, Michael för Alessi, vattenkokare, rostfritt stål och plast #Whistling bird", design 1985, höjd 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Cigarrskrin, silver, kulhamrad modell, inredning i sandelträd, svenska importstämplar 1927, längd 21 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK