Loading...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
434
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
435
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
436
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
437
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
438
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
439
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
441
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
442
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
443
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
444
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm
445
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
446
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
447
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
448
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
449
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Skovby, skrivbord med dubbla USB-uttag, SM 130, valnöt, ben i metall, skiva av nanolaminat, låda i sarg, längd 115 cm
450
Okänd designer för Skovby, skrivbord med dubbla USB-uttag, SM 130, valnöt, ben i metall, skiva av nanolaminat, låda i sarg, längd 115 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedel, litograferad, utförd för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, Rom, tryckt signatur och datering,
451
Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedel, litograferad, utförd för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, Rom, tryckt signatur och datering,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Wallin, Margareta, olja, kvinna med krus, signerad, 45 x 19 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
452
Wallin, Margareta, olja, kvinna med krus, signerad, 45 x 19 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm,  säljes till förmån för Röda Korset,
453
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
454
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Morin, Stig, litografi, signerad, daterad -91, numrerad 325/335, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
455
Morin, Stig, litografi, signerad, daterad -91, numrerad 325/335, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
456
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
457
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brännvinskanister/kylar, tenn, art-déco/punkis, stiliserad dekor av fågel på vindruvsklase, stämplad GAB 1930, h 36 cm
458
Brännvinskanister/kylar, tenn, art-déco/punkis, stiliserad dekor av fågel på vindruvsklase, stämplad GAB 1930, h 36 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
459
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
460
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
461
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
462
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
463
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
Final bidNo bids
Est4,000 - 4,200 SEK
Closed
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
464
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
465
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
466
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Falk, Ragnar, olja, interiör, signerad, 41x33 cm
467
Falk, Ragnar, olja, interiör, signerad, 41x33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, släta med räfflad fotring, stämplade Stockholm 1967, h 16 cm, fyllda
468
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, släta med räfflad fotring, stämplade Stockholm 1967, h 16 cm, fyllda
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
469
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
470
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
Final bid4,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
472
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
473
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben med violer, signerad F Borch, 27 x 40 cm
474
Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben med violer, signerad F Borch, 27 x 40 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti punschmuggar samt serviettringar silver, total vikt 400 gram
475
Parti punschmuggar samt serviettringar silver, total vikt 400 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Vaser, 2 st, silver, Tenn & Silver, Göteborg respektive Markströms Uppsala, h 19 respektive 20 cm, fyllda
476
Vaser, 2 st, silver, Tenn & Silver, Göteborg respektive Markströms Uppsala, h 19 respektive 20 cm, fyllda
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
477
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, spegel, furu, dia 96 cm
478
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, spegel, furu, dia 96 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm
479
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 70 cm
480
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 70 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Fåtölj, skuren valnöt med dubbel rottingklädsel, Chippendale-stil, 1900-talets 1 hälft, lös, stoppad sits
481
Fåtölj, skuren valnöt med dubbel rottingklädsel, Chippendale-stil, 1900-talets 1 hälft, lös, stoppad sits
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.