Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Bridgebord, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, signerad och numrerad 134/350, 22 x 32 cm
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, kustbild, signerad och numrerad 127/350, 25 x 32 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindqvist, Gösta, oljemålningar, 2 st, landskap, signerade, 18 x 25 respektive 18 x 30 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Léon, May K, färglito, gatumusikanter, signerad och numrerad 75/230, synlig pappersstorlek 17 x 20 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lyrbord, betsad och svärtad masurbjörk, biedermeier, omkring 1830, lurformad stam, uppfällbart lock, varunder inredning, h 76 cm, någon smärre defekt
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Plagemann, Anna Catharina Augusta (1799-1888), olja på plåt, stilleben med rosor i Johan Lauritz (IL) Jensens art, signerad, 26 x 37 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund
Final bid13,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid5,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svensk importstämpel, l 162 (!) cm, vikt 32,8 gram
Final bid14,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Ring, 23 karat rödguld med cabochonslipad karneol, otydliga svenska stämplar, 1800-tal, innerdiameter 17-18 mm, vikt 4 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid19,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
Ringar, 5 st, 23(!) karat rödguld, 18-1900-tal, total vikt 33,7 gram, 1 klippt
Final bid14,000 SEK
Est15,000 - 16,000 SEK
Ring, 20 karat rödguld, vikt 3,4 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est500 - 600 SEK