Loading...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Closed
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
290
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
291
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
292
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Återkomsten", signerad Litografi särtryck, synlig pappersstorlek 40 x 30 cm
293
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Återkomsten", signerad Litografi särtryck, synlig pappersstorlek 40 x 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
294
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Favart, Antoine Pierre Charles, tillskriven, kolorerad tuschteckning, porträtt av ung flicka, signerad Favart och daterad 1815(?), synlig pappersstorlek 20 x 14 cm, gulnad, smärre defekter
295
Favart, Antoine Pierre Charles, tillskriven, kolorerad tuschteckning, porträtt av ung flicka, signerad Favart och daterad 1815(?), synlig pappersstorlek 20 x 14 cm, gulnad, smärre defekter
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
296
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
297
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Gong-gong, metall, Indonesien, diameter 74 cm
298
Gong-gong, metall, Indonesien, diameter 74 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
301
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin,  Liljekonvalj, höjd 16 cm
302
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin, Liljekonvalj, höjd 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
303
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
304
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm
305
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm
306
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive 22,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York"
307
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York"
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
308
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
Closed
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60
309
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, pompejansk stil, svävande nymf, pappersstorlek 22 x 17 cm
310
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, pompejansk stil, svävande nymf, pappersstorlek 22 x 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wyld, James, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Norway and Denmark, publicerad av John Thomson & Co, Edinburgh 1827, pappersstorlek 36 x 26 cm
311
Wyld, James, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Norway and Denmark, publicerad av John Thomson & Co, Edinburgh 1827, pappersstorlek 36 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sandercock, Henry Ardmore, tusch, omkring 1870, häst med jockey, signerad, även a tergo, pappersstorlek 15 x 23 cm
312
Sandercock, Henry Ardmore, tusch, omkring 1870, häst med jockey, signerad, även a tergo, pappersstorlek 15 x 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Degorce, Georges-Léo, etsning, "Fez", ed Braun Paris 1923, signerad och numrerad 119/175, pappersstorlek 36 x 26 cm
313
Degorce, Georges-Léo, etsning, "Fez", ed Braun Paris 1923, signerad och numrerad 119/175, pappersstorlek 36 x 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Åhus, golvlampor, 1 par, mässing, modell S-1871, etikettmärkt, höjd 123 cm, mindre färgrester
314
Jakobsson, Hans Agne, Åhus, golvlampor, 1 par, mässing, modell S-1871, etikettmärkt, höjd 123 cm, mindre färgrester
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
315
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
316
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
317
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm
318
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
319
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaffe- och theservis, 4 delar, försilvrad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, dekor av spegelmonogram under adlig krona, h 15 - 26 cm
320
Kaffe- och theservis, 4 delar, försilvrad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, dekor av spegelmonogram under adlig krona, h 15 - 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
321
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
322
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
323
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
324
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
325
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
326
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
327
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
328
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
329
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lundberg, Andreas, litografi, "Carpe diem", signerad och numrerad 20/90, synlig pappersstorlek 40 x 26 cm
330
Lundberg, Andreas, litografi, "Carpe diem", signerad och numrerad 20/90, synlig pappersstorlek 40 x 26 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
331
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
332
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
Final bid13,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
333
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
334
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
335
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
336
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
337
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.