Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Olson, Erik, litografi, "Vandraren finner en källa", signerad och numrerad 215/260, daterad 1976, synlig pappersstorlek 37 x 53
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, Halmstadmotiv, signerad och numrerad 160/180, synlig pappersstorlek 59 x 43 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben, signerad och daterad april -73, 54 x 65 cm
Final bid1,700 SEK
Est600 - 700 SEK
Oppenheimer, Johnny, stilleben, signerad och daterad -74, 33 x 42 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
UTGÅR
Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1781
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Norell, Arne för Norell Möbler, fåtölj, bonad bok med grön läderklädsel, "Ilona", design 1971, etikettmärkt
Final bid5,500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler, 3 Daler silvermynt, Gustav III 1776
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1782, randhål (klockan 12)
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Kopparmynt, komplett samling, 10 st så kallade Nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, slitage
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Medaljer, 3 st, vitmetall och silver; Karl XIV Johans död 1844, Karl XIV Johans Satys invigning 1846 samt Karls XV död 1872
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a John Lennon, Bob Dylan, Johnny Cash m.m
Est800 - 900 SEK
Silvermynt, 13 st, Gustav III, Gustav IV Adolf samt Karl XIV Johan,
Final bid3,200 SEK
Est800 - 900 SEK
Silvermynt, 26 st, Karl IX - Gustav III
Final bid2,800 SEK
Est800 - 900 SEK
Parti mynt, koppar, och silver samtliga Oskar II 1873, bland annat 1 Riksdaler Riksmynt
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
Final bid8,500 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Disney, Walt, efter honom, mugg, flintgods, Rörstrand, 1930-40-tal, Musse Pigg,  stämplad, h 8 cm
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1878-89
Final bid4,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1891-1904
Final bid5,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Silvermynt, 7 st, 1 $ USA 1921-34
Final bid1,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Parti äldre kopparmynt i album, Sverige 15-1800-tal, medföljer enstaka Kina mm
Final bid3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Minnesmynt, 31 + 18 st, 925/1000 silver, total vikt 1125 gram
Final bid6,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Silvermynt, 1 Yuan, Kina 1912 (?), Memento, Memento: Birth of Republic of China
Final bid4,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 1 rubel, Ryssland, Nikolaus II 1913, ätten Romanov 300 år
Final bid1,500 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti mynt i album, koppar, silver mm, hela världen
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti polletter, nödmynt mm i album, 17-1900-tal, hela världen med betoning på Sverige
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Silvermynt, 22 st, oskar I 1848-59
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, 14 st, Karl XV 1860-71
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK