Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Jonson, Sven, blandteknik, "Fragment" - förlaga till färglitografin med samma namn, signerad, a tergo intygad av sonen Bo Jonson, pappersstorlek 54 x 77 cm, marginalrevor,
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Tapet, 1800-talets början, dekor av ryttare och hundar i landskap, synlig pappersstorlek 193 x 110 cm, skador
Est2,200 - 2,400 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, fat, stengods, Rättvikspar, diameter 37 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas/kanna, glaserat stengods, vit glasyr, signerad, h 20 cm, botten med tillverkningsdefekt
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods, signerad, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Krone, 30 Skilling, Norge Oskar II, 1875
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 1 Krone, Norge Oskar II, 1882
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Silvermynt, 1 Krone, Norge Oskar II, 1887
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 Krone, Norge Oskar II, 1888
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1885
Final bid6,500 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1887
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1888
Final bid11,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1893
Final bid1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1894, fläckar
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1897, patina
Final bid22,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Minnesmynt, silver, Norge 1861, Karls XV kröning
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergström, Lena för Orrefors, ljusstakar, 2 + 1, kristall och rostfritt stål, "Carat", i originalförpackningar, h 18 respektive 24 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Lagerbielke, Erica för Orrefors, ölglas, 6 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 19,5 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lagerbielke, Erica för Orrefors, vinglas, 8 st, delvis blå glasmassa, "Intermezzo", design 1986, framstår oanvända i originalförpackning, h 22 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-tal, meiping-formad, blå underglasydekor av fenixfågel, växter mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Det genombrutna, genombelysta havet", signerad och numrerad 191/350, synlig pappersstorlek 83 x 68 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sal genom minnena", bär dedikation, signerad och numrerad 219/260, synlig pappersstorlek 32 x 56 cm
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1898
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1900
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1902
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 2 Kroner, Norge Oskar II, 1904, rengjord
Final bid3,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prinsessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm,
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1864
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1869
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1865
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Silvermynt, 4 Riksdaler Riksmynt, Karl XV 1871, uppgraverad
Final bid1,300 SEK
Est300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Specie, Oskar I 1846
Final bid1,500 SEK
Est700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler, Kristina 1646
Final bid7,500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Silvermynt, 4 Mark, Karl XII 1716, myntmästare Lorentz Careelberg
Final bid5,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est800 - 900 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK