Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, möjligen Nico Jungmann, akvareller, 2 st, holländska pojkar, monogramsignatur samt datering 1909, synlig pappersstorlek 21 x 12 cm
Est600 - 700 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, ljusstakar, 1 par "Olympia", höjd 12 cm
Est400 - 500 SEK
Elgitarr, Burswood samt förstärkare, Vox "Mini 3"
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Blädderblock, "Information från högertrafikkommiten" 1967, 31 x 43 cm
Est400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 åttkantslipad diamant, vikt 1 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
Est1,100 - 1,200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 4,4 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med vita safirer, total vikt 6,8 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Ringar 2 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 7,9 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Svepask, bemålat trä, 1700-talets slut, datering 1793 med bomärken, längd 23 cm, målning bättrad
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, vas, gröntonat glas, dekor av invälsade, gula band, höjd 26 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, Cararraglaserat stengods, signerat, längd 39 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med applikationer, "Carpe diem", signerad, 33 x 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lundmark, August Alexander, litografi, porträtt av Generallöjtnanten Friherre Georg Carl von Döbeln, signerad i stenen och daterad -82, synlig pappersstorlek 41 x 28 cm, vattenskada
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Fiatflagga, 230 x 140 cm
Fiatflagga, 230 x 140 cm
Est400 - 500 SEK
Berlow, Håkon, olja, lantgård med höns, motiv från Botne, 51 x 55 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 18-1900-tal, längd 49 - 84 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, etsning, "Hertig Knut", signerad och numrerad 10/20, synlig pappersstorlek 51 x 34 cm
Est300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, "Sofiero", signerade, l 15 respektive 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljungberg, Sven, olja, vinterdag, Ljungby, signerad, 30 x 48 cm
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vantore, Mogens, olja, dansk landsby, signerad, 69 x 85 cm
Est500 - 600 SEK
Est800 - 900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skrivpulpet, avlutad fur med smidesdetaljer, gustavianskt provinsarbete, 17-1800-tal, balusterformade, kannelerade ben med X-kryss, uppfällbar skrivskiva,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Ming, Hongwu (1368-98), reliefdekor i celandonfärg, så kallad Longquan, h 48 cm, mynningsskada och .lagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Matta, semiantik Heriz (?), 315 x 195 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, antik Soumak, 305 x 215 cm, bruksslitage
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, dia 20 cm
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cigarettetui, 900/1000 silver, art-déco, 1900-talets 1 hälft, geometrisk dekor, 10 x 8 cm, vikt 115 gram, initialer LG eller GL
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Cigarettetui, silver, slät modell, invändigt förgyllt, svenska importstämplar, 14 x 10 cm, vikt 160 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK