Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lowest lot number
Spegel, förgyllt trä, gustaviansk typ, 1800-tal, h 31 cm, slitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Piedestal, svarvat och skuret trä, nyrenässans, 1800-talets slut, h 100 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hattask, ljus björk, sekelskiftet 1900, dia 40 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti äldre mässing och koppar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Kuddar, 3 st, vävd respektive broderad ylle, allmogetyp, 1900-talets 1 hälft, l 55, 60 respektive 70 cm, medföljer bok
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bricka, bemålad och bronserad plåt, sekelskiftet 1900, kinesicerande dekor, 65 x 52 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
Est600 - 700 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
Est600 - 700 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Simonsen, Axel, olja, italiensk gatubild, signerad, 60 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti kaffeskedar samt tändsticksaskfodral med mynt, silver, total vikt 140 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 7 st, silver, "Tornedal", stämplade C O Persson Haparanda 1975, total vikt 55 gram
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouache, fartyg i kuling, signerad HJ, 6,5 x 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Babushka, bemålat trä, Ryssland, 1980-90-tal, Lenin till Gorbatchew, höjd 4 - 19 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Strinning, Nils för Grythyttan, trädgårdsstolar, 1 par, varmgalvaniserat stål, "High Tech", design 1984
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Berntson Design/Strandskatorna, bord, metall och bemålat trä med svart stenskiva, denna 45 x 45 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
Final bid2,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti silvermynt, Sverige, vikt 140 gram
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
Est600 - 700 SEK
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi, Sverige
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, 1900-talets början, höjd inklusive sotrör 52 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Höganäs, vaser, 1 par, glaserat lergods, 1800-talets mitt, drejarsignatur för Johannes Andersson verksam 1833-, höjd 27 cm, skador
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
Est6,500 - 7,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Qvarsebo, Michael, olja, 'Visionärkatt', signerad och daterad 2004, 36 x 46 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est3,800 - 4,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
Est700 - 800 SEK