EN
Loading...
Marsauktion
Visning:
Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
97
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
98
Karbinhake för fallskärm M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
99
Ritzman, Jan Erik för Transjö, praktvas, glas, dekor av polykroma, invälsade fält, signerad och daterad -97, h 28 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
100
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, etikettmärkt, etsad signatur, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
101
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
102
Olson, Erik, färglitografi, "Vandraren finner en källa", signerad, daterad 1976 och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 38 x 51 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
103
Olson, Axel, färglitografi, "Händer i skyn", signerad och numrerad 130/260, synlig pappersstorlek 43 x 51 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
104
Rylski, Adolf, olja, "Holländischer Winter", signerad, 16 x 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
105
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
106
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
107
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
108
Okänd designer, 1950-60-tal, skänk, teak och bok, 1900-talets andra hälft, längd 170 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
109
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
110
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York"
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
111
Herrlin, Ingrid, egen verkstad, Båstad, skulpturer, 2st, bemålat stengods, porte-monnaie, så kallad "Sillabörs" samt nyckel, signerade, längd 10-17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
112
Okänd designer, möjligen Franz Xavier Bergmann, skulptur, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sekelskiftet 1900, krokodil med pojke, l 8 cm, smärre slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
113
From, Niels Erik, egen verkstad, collier samt armband, sterlingsilver, l 20 respektive 36 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
114
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
115
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
116
Thorén, Esaias, färglito, "I fiskens tecken", signerad, daterad -72 och numrerad 212 / 300, synlig pappersstorlek 44 x 52 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
117
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, stoppade dynor
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
118
Modelljärnvägsvagnar, 3 st, Märklin, modell 48403, 48404 samt 94007, i originalförpackningar
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
119
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi
Final bid1,000 SEK
Est350 - 400 SEK
120
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 4 lådor, b 93 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
121
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
122
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, lackerad mässing och ek, modellnummer 59402, h 41 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
123
Trädgårdsskulptur, bemålad konstmassa, Manneken Pis, h 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
124
Lawrence, John C, tillskriven, olja, kvinnoporträtt, a tergo signerad J C Lawrence och daterad 1898 med dedikation, 25 x 21 cm, lagning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
125
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
126
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, örn, total mått inklusive ram 112 x 90 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
127
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
128
Öström, Arvid, olja, stileben med linneor, signerad, 22 x 27 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
129
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 12 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10-11 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
130
Jonson, Sven, färglitografi, "Sub Marin",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
131
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
132
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
133
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, genombrutna, stämplade Göteborg 1960, h 21 cm, vikt 335 gram, fylld fot
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
134
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
135
Fjaestad, Maja, träsnitt, blommor, signerad, 22 x 16 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
136
Heidenreich, Fritz för Rosenthal, figurin, porslin, vilande dovkalv, modellnummer 1566, design 1935, polykrom underglasyrdekor, h 9 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
137
Brandt, Kaj Steenbuch, olja, husgavel, signerad och daterad 1915, 35 x 60 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
138
Agerup, Torsten, olja, "They brought me light", signerad, 100 x 110 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
139
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
140
Klädskåp, mahogny med bronserade beslag, Shrager Brothers Masterpiece Furniture, London, art-déco, omkring 1925, plakettmärkt, h 175 cm
Final bid4,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
141
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 68 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
142
Damsekretär, mahogny med mässingsbeslag, rokokostil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor i parkettmarqueterie, l 88 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
143
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
144
Östergaard, Finn, för Kvist Möbler, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, Albert, etikettsignerad
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.