Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Thekanna, silver med svärtat träskaft, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av rosor, akantus mm, stämplad Gustaf Möllenborg Stockholm 1841, vikt 790 gram, l 27 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est55,000 - 60,000 SEK
Rydberg, Gustaf, olja, landskap med kyrka - motiv från Hurva, signerad Hurfva och daterad -92, 46 x 72 cm
Final bid24,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Albert Edelfelt olja "Bland rosor" - trädgårdsmotiv från Haiko, utförd 1898 med smärre retuscher 1899, signerad Dr T Tallqvist till minne af Haiko och af A Edelfelt, 38 x 55 cm.
Final bid3,400,000 SEK
Est1,600,000 - 2,000,000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Danse pantomime pour fruits de velours rouge", signerad och numrerad 84/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "L'enfant clown aux yeux graves qui chante l'éternelle blessure de l'Exil", signerad och numrerad 77/250, pappersstorlek 109 x 75 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Herrarmbandsur, Omega Seamaster 600, stål, manuell
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, glas på patinerad träsockel, violin, sockel med invändig belysning, total h 184 cm, proveniens: inköpt på Black & White Art, vernissagekort medföljer
Final bid16,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
Final bid380,000 SEK
Est350,000 - 400,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer för Jaeger LeCoultre, bordsur, förgylld mässing, modellnummer 412, höjd 15 cm
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, sannolikt Gemla Leksaksfabrik omkring 1910, lädersadel med stigbyglar i järn och valltrapp i ylle, man och svans i tagel, l 138 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bear Bull Blackfoot", signerad S2 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "Bull Chief", signerad S3 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nordin, Lars, färgseriegrafi, "He Dog", signerad S1 -94 och numrerad 21/37, pappersstorlek 77 x 57 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Lundell, Ulf, färglitografi, "Hommage à William S", signerad, daterad -92, numrerad 3/100, synlig pappersstorlek 75x56 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
Final bid2,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid4,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, oktogonala, graverade initialer BB, stämplade Lund 1947
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, 1700-talets 2 hälft, så kallade "Svenska modellen", oval rygg med balusterformad, genombruten ryggbricka,
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bankettsoffa, skuret och bronserat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets början, dekor av löpande hund, mittanfang med fleuron, l 180 cm, renoverad, senare, grön klädsel
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid16,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Modellen", signerad och numrerad 166/280, Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 42 x 52 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK