Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Ytterkrukor, porslin,  "Waldemarsudde", 2 st, design Prins Eugen 1915, diameter 25 respektive 15 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, profilerad framsarg, b 88 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, stolar, 4 st, bonad bok
Est200 - 300 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, ca 15 delar, höjd 4 - 27 cm, någon nagg
Est400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
Est400 - 500 SEK
Englund, Annette, färglito, "Sällskap", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 53 x 39 cm
Est400 - 500 SEK
Adler, Carin, färglito, "Kungsportsbron" - motiv från Göteborg, signerad och numrerad 136/250, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Est500 - 600 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Uppstoppad Wallaby (?), höjd 26 cm
Final bid1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
UTGÅR
Est600 - 700 SEK
Dosa, sköldpadd med förgyllda mässingsbeslag och silverinkrusteringar, 1800-talets mott, lock med agat(imiterande?) infattning, l 14 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Strösked, silver, modell Olga, stämplad Christian Hammer Stockholm 1853, l 22 cm, vikt 80 gram, initialer GC
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Bing & Gröndahl, skålfat, porslin, dekor av näckros, modellnummer 1169, polykrom underglasyrdekor, l 20 cm, minimal nagg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
Est500 - 600 SEK
Shaker, nysilver, Victoria, Danmark omkring 1950, invändig sil, h 23 cm, ägargravyr
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Est500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, gryta, emaljerat gjutjärn, löstagbart teakhandtag, gjuten signatur, dia 22 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Palmqvist, Sven Orrefors, vas, glas, slipad, geometrisk dekor, signerad och numrerad 3664 (1960, litteratur: avbildad sida 271 Ricke & Thorh 29 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Studiolasi Oy, Kuorti, Pertunmaa, Finland, vas, glas, dekor i rött underfång, etikettmärkt, h 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Vikingaskepp", ur serien Unik från 1961, signerad,  22,5 x 22,5 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, "Bumling", design 1968
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Violin, Hopf, med fodral, längd 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK