EN
Loading...
Marsauktion
Visning:
Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
434
Lindesvärd, Karl Gustav för Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, taklampa, metall och glas, funkis, "KG-Armaturen", design 1936, dia 33,5 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
435
Okänd designer, 1960-tal, telefon/hallbord, teak, dubbla lådor, l 61 cm, smärre fanérdefekter
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
436
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
437
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
438
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
439
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, lampbord, teak, Micado, 1960-tal, stämpelsignerat, l 59 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
440
Hammerborg, Jo för Fog og Mørup, lampetter, 1 par, mässing, "Jason" design 1976, litteratur: avbildade katalog 1976-77 sid 28
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
441
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, modellnummer 15, dubbla hurtsar, längd 170 cm, mindre bruksslitage
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
442
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
443
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
444
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 7/200, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
445
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och björkar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
446
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap med hus och båt
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
447
Matta, old Pakistan galleri, bär signatur, 200 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
448
Okänd designer, matta, rölakan, 200 x 140 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
449
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
450
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
451
Gilbert, Charles Allan, efter, offset, "All is vanity", synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
452
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
453
Symaskin, Yamata, FY760
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
454
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
455
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
456
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
457
Skulpturfragment, terrakotta, möjligen Tara (Durga), Indien, 13-1400-tal, h 8 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
458
Brevpress, bronserat bly (?), 1800-tal, vilande, egyptiskt lejon, l 9 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
459
Okänd gravör, 17-1800-tal, tryckplåt till kopparstick, Tycho Brahes gravmonument i Prag, plåtstorlek 11 x 7,5 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
460
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
461
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
462
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
463
Vedhurts (?), bemålat och bronserat trä, sidor med bemålade tryck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 68 cm, delvis senare bemålning
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
464
"Lo" Ohlqvist, Eric, olja, "spanska fiskare", signerad, 28 x 58 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
465
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
466
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, ny-Louis XV, dekor av kvinna med fågel, urverk signerat Linet Ainé Paris (urmakaren nämnd 1850), h 38 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
467
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
468
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
469
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord, teak, 3 st, längd 60 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
470
Jordglob, Rähts fysisk politisk, höjd 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
471
Okänd designer, 1960-tal, blombord, teak och metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
472
Nattstol, skuren och bonad alm, 1700-talets andra hälft, märkt MR Anno 1775, bruksslitage, nattkärl saknas
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
473
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Final bid600 SEK
Est800 - 900 SEK
474
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
475
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
476
Andersson, Arne Lennart (ALA), färglitografi, komposition med vikingaskepp, signerad och numrerad 23/90, 30 x 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
477
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 iläggsskivor, teak och svärtad bok, total längd 164 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
478
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
479
Tonnby, Christer, halslänk, sterlingsilver, stämplad, l 42 cm, vikt 37 gram
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
480
Hänge, förgyllt sterlingsilver, Italien, 1900-talets 2 hälft, fast hänge med text "Birgitta", detta l 5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
481
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, snurrstolar, 6 st, valnöt på kromade ställ
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.