Balja, koppar, 1900-talets 1 hälft,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur, laminat, "Kensington Station",
770
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael efter Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, olja, "Kökspigan",
771
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Okänd konstnär, olja, sjöman,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, lackerad plåt,
775
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods;  thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est800 - 900 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
Est500 - 600 SEK
Parti tv-spel, 1 låda,
Parti tv-spel, 1 låda,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
781
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
Est400 - 500 SEK
Relief, gips, "L'Inconnue de la Seine",
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1900-tal,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
Est200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
Est400 - 500 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
789
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
Est300 - 400 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
Est4,200 - 4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Bokstöd, 1 par, onyx, i form av hästar,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsur, trä och mässing, Jerger Anker,
795
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
796
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivbordsuppsats, 4 delar, Kolmårdsmarmor och metall, 1900-talets 1 hälft, skrivställ, kuverthållare, brevkniv samt sigillstamp,
797
Est400 - 500 SEK
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
798
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Cigarrskrin, sterlingsilver, 1900-talets 2 hälft, graverat vapen och valspråk för St Andreaslogen Sirius,
799
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
800
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
801
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
802
Est300 - 400 SEK
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
803
Est200 - 300 SEK
804
Est400 - 500 SEK
805
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
806
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
807
Est200 - 300 SEK
Dockvagn, 1900-talets mitt, medföljer docka John Blund,
808
Est300 - 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, golvlampa, palisander med vit plastskärm,
809
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Caféstol, böjträ, Thonets art,
810
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
811
Est200 - 300 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
812
Est200 - 300 SEK
813
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
814
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
815
Est300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, matservis 41 delar, porslin, "Lotus",
816
Est3,200 - 3,400 SEK