Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
625
Okänd dansk designer, taklampa, violettlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
626
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
627
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
628
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
629
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
639
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
640
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
641
Manschettknappar, 6 par, Dyrberg & Kern,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
642
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
644
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Stort parti nysilver mm,
647
Stort parti nysilver mm,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
648
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,
649
Bägare, 5 st silver, total vikt 120 gram,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
650
Skålar, 3 st, silver, total vikt 250 gram,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Stort parti smycken, bijouterier mm,
651
Stort parti smycken, bijouterier mm,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
652
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
653
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."
654
Bok, Laselve, Zacharias, "Annus Apostolicus..."
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae",
655
Böcker, "Diarium comitiorum regni Hungariae",
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
657
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
659
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rex, Göte, olja, på perrongen,
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
663
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,
666
Kakburk, lackerad plåt, 1950-tal, möjligen Triett,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
667
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
669
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Persisk,
670
Matta, semiantik Persisk,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
671
Parti smycken och bijouterier,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantk Senneh,
672
Matta, semiantk Senneh,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.