Loading...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Closed
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
722
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, Tava New Red,
723
Matta, Tava New Red,
Final bidNo bids
Closed
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
724
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
725
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
726
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
727
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
728
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
729
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
730
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
731
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
732
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
733
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
734
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
736
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
737
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
738
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
740
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti mynt, sedlar, polletter mm,
743
Stort parti mynt, sedlar, polletter mm,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
744
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
745
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
746
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herrcykel, Crescent Sport Racer,
747
Herrcykel, Crescent Sport Racer,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Damcykel, Crescent Världsmästarcykeln,
748
Damcykel, Crescent Världsmästarcykeln,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta semiantik Hamadan galleri,
749
Matta semiantik Hamadan galleri,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matta, semiantik, Hamadan galleri,
750
Matta, semiantik, Hamadan galleri,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan,
751
Matta, old Pakistan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk,
752
Matta, semiantik persisk,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, semiantik Kirman (?),
753
Matta, semiantik Kirman (?),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft,
754
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Filateli; parti frimärken, frimärksklipp, FDC mm,
755
Filateli; parti frimärken, frimärksklipp, FDC mm,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
756
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti silvermynt, hela världen,
757
Stort parti silvermynt, hela världen,
Final bid9,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Stort parti mynt, hela världen,
758
Stort parti mynt, hela världen,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bordsuppsats, silver med dubbla glaskupor, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900,
759
Bordsuppsats, silver med dubbla glaskupor, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
761
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
762
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
763
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
764
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
765
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
766
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
767
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd spansk konstnär, fotografiskt tryck, "Dit de Colom",
768
Okänd spansk konstnär, fotografiskt tryck, "Dit de Colom",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.