EN
Loading...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
722
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
723
Matta, Tava New Red,
Final bidNo bids
724
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
725
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
726
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
727
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
728
Förvaringskärl, papier-maché-klädd rotting, Indien,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
729
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
730
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
731
Skulptur/bänk, laserat trä, bedjande man,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
732
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
733
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
734
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
735
Skulptur/bänk, skuret och bemålat trä, liggande elefant
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
736
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
737
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
738
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
740
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
743
Stort parti mynt, sedlar, polletter mm,
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
744
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
745
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
746
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
747
Herrcykel, Crescent Sport Racer,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
748
Damcykel, Crescent Världsmästarcykeln,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
749
Matta semiantik Hamadan galleri,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
750
Matta, semiantik, Hamadan galleri,
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
751
Matta, old Pakistan,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
752
Matta, semiantik persisk,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
753
Matta, semiantik Kirman (?),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
754
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
755
Filateli; parti frimärken, frimärksklipp, FDC mm,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
756
Taklampa till 3 ljus, bronserad metall, art-déco, 1920-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
757
Stort parti silvermynt, hela världen,
Final bid9,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
758
Stort parti mynt, hela världen,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
759
Bordsuppsats, silver med dubbla glaskupor, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
761
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
762
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
763
Berg, Håkan, färgserigrafi, "Utan titel 6",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
764
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
765
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
766
Okänd designer för Clarence Garden, bordslampa, patinerad metall,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
767
Svensson, Gunnar, olja, Caroli kyrka från Sandgärdsgatan - motiv från Borås,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
768
Okänd spansk konstnär, fotografiskt tryck, "Dit de Colom",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.