Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, glas,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, golvvas/flaska, glas,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ytterkrukor, porslin, 2 par + 3 udda,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Est400 - 500 SEK
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Est200 - 300 SEK
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Sadelväska, så kallad Khorgin,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Matta, old Hamadan,
Matta, old Hamadan,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, modell snarlik Ivar Ålenius Björks "Liljan",
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK

Matta, semiantik persisk,
Matta, semiantik persisk,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Amulett, skuren Jade, sittande buddha,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur, delvis förgylld brons, sittande Buddha,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Underrede till Tazza, förgylld brons, 1800-talets mitt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, old Beludj galleri,
Matta, old Beludj galleri,
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, old Keshan,
Matta, old Keshan,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old Shiraz,
Matta, old Shiraz,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, skulpturer, 1 par, bemålad metall, gallisk krigare med hustru,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
Est500 - 600 SEK
Just Andersen, Ib, 4 delar metall;
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lockurna, porslin, Capo-di-Monte, 1900-tal, heltäckande polykrom bemålning,
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Andersen, H C, skulptur/väggrelief, , smide, mask,
Est600 - 700 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, "Ekeby",
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Oidentifierad designer, matta, rölakan,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-tal, sideboard, teak på benställning i björk,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, Eden Spegel, Gustafs, 1900-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Resväska, Kaiserbach,
Resväska, Kaiserbach,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Metsola, Aino-Maija för Marimekko, Textil, 'Terttu'
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
Est2,200 - 2,400 SEK
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
Est1,900 - 2,000 SEK
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
Est200 - 300 SEK