Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
241
Stort parti uniformspersedlar för kapten vid flygvapnet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
242
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
243
Parti skulpturer, skålar mm konstglas; Boda, Orrefors, Johansfors mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
244
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero,
245
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 2 st, slipad kristall, Sofiero,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
246
Lalique, René, efter honom, sigillstamp, glas, "Rapace",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
247
Matbestickuppsätting, 3 delar, nysilver, Chippendale,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
248
Parti kaffeskedar, total vikt 330 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
249
Parti silver, total silvervikt exklusive druvsax 175 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver,
250
Ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, brun,
251
Kohud, brun,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kohud, svart.vit,
252
Kohud, svart.vit,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st,
253
Andrén, Bengt, oljemålningar, 2 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
254
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,
255
Rönnblad, Pia för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Sundborn,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet),
256
Mockaservisdelar, porslin, B&G fjärilsservisen (sommerfuglestelet),
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
257
Claesson (Roempke), Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Axelremsväska, läder, Mulberry,
258
Axelremsväska, läder, Mulberry,
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
259
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
260
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
261
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
262
Sköld, Per, egen verkstad Stockholm, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad månsten och blå-grön emalj,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
263
Bälteshake, skuren jade, antagligen Daoguang, Kina, 1800-talets 1 hälft, dekor av frake med drakboarn (qilong),
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,
264
Plunta, glas, Limmareds Glasbruk omkring 1780, kasad dekor av Nordstjärnor, kronhjort (!) och Gustavs III krönta monogram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
265
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
266
Okänd designer, Tyskland eller Österrike, sekelskiftet 1900, karaff, glaserat flintgods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
267
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
268
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, thekanna, blåglaserat stengods med rottinghandtag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
269
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
270
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
271
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
272
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
273
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
274
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 800 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
275
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
276
Otter, Kitty (egentligen Catharina Elisabet) von, för GAB, tillskriven, ljusstakar, 1 par, tenn och bakelit,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
277
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
278
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
279
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av kvinna och barn i famille-rose-färger,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
280
Väggvas, porslin, Kina Daoguang (1820-50), dekor av personer i famille-rose-färger,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
281
Skulptur/brevpress, patinerat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
282
Bladvändare/brevsprättare, brons, Japan Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
283
Spelmarker/poängmarkörer, 6 + 1, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
284
Tändsticksaskhållare samt fat, brons, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
285
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
286
Hänge, silver med infattad porslinsplakett, 1900-talets mitt, polykrom blomdekor mot svart fond,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
287
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
288
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.