Laddar...
Januariauktion
Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
193
Skoglund, Gustaf, olja, Sommaräng,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
194
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
195
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
196
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
197
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
198
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
199
Léon, May K, färglito, julfirande på Lilla Torg, Halmstad,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
200
Strüwer, Ardy, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
201
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
202
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
203
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
204
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
205
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
206
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
207
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
208
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
209
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
210
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
212
Kaffeservisdelar, flintgods, Royal Albert, Prairie Rose,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
213
Kaffeservisdelar, flintgods, Trillium,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
214
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
215
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
216
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
217
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
218
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
219
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
220
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
221
Bord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
222
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
223
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
224
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
225
Mycket stort parti koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
226
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
227
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
228
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
229
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
230
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
231
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
232
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
233
Lindblom, Hjalmar, olja, stadsbild,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
234
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
235
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
236
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
237
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
238
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
239
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
240
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.