Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, Sommaräng,
193
Skoglund, Gustaf, olja, Sommaräng,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
194
Okänd konstnär, vas/kanna, glas, dekor i vitt mot blå fond,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
195
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, dekor av rosor,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
196
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
197
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
198
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Léon, May K, färglito, julfirande på Lilla Torg, Halmstad,
199
Léon, May K, färglito, julfirande på Lilla Torg, Halmstad,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, färglito, komposition,
200
Strüwer, Ardy, färglito, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
201
Ring, 14 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 1,59 carat picqué
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
202
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
203
Parti metall, vaxljusstake, tenn, J L Hultman, serveringskanna, koppar med svärtat trähandtag, senempire samt 1 par ljusstakar, mässing oscarianska,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
204
Malmsten, Carl, slagbord, teak och bok, Vapensmeden,
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
205
Olson, Erik, färglito, Brev från en surrealist,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
206
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, fur,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
207
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fällstolar, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
208
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
209
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
210
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, flintgods, Royal Albert, Prairie Rose,
212
Kaffeservisdelar, flintgods, Royal Albert, Prairie Rose,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, flintgods, Trillium,
213
Kaffeservisdelar, flintgods, Trillium,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
214
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
215
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
216
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
217
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
218
Terrin med lock och underfat, porslin, B&G, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
219
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
220
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva,
221
Bord, förgyllt trä och stuck med svart marmorskiva,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
222
Golvlampor, 1 par, lackerad metall och mässing, Falkenbergs Belysning, modell 7045,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
223
Golvlampa, mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
224
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mycket stort parti koppar,
225
Mycket stort parti koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
226
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
TV, Samsung, 32 tum, LCD
227
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
228
Collier, barocka, doserande pärlor, lås i 18 karat rödguld med pärla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
229
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
230
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
231
Bordsknivar, -skedar och -gafflar, 6 + 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
232
Fiskknivar och -gafflar, 6 + 6 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Lindblom, Hjalmar, olja, stadsbild,
233
Lindblom, Hjalmar, olja, stadsbild,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
234
Axelremsväska, brunt läder, The Bridge,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
235
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
236
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
237
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
238
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
239
Stort parti bärnsten, total vikt 270 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
240
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.