Bergström, Hans för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Påskkärringen", 1950-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kor i landskap,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, fiskare vid kust,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jerndorff. Poul, olja, insjölandskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Alechinsky, Pierre & Dotremont, Christian, färglito, "Abstrates" 1963,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Paulsen, Sophus, tillskriven, olja, fiskare lagar nät,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad och förgylld brons, Suvannamacha samt Apsara,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Buddha, delvis förgylld brons, Thailand, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Gouacher på papper, 4 st, Kina, 18-1900-tal, heliga män,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, möjligen  Porzellanfabrik Henneberg (Porzellanmaufaktur Gotha) 1802-34, tjädertupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrivpulpet, pyramidmahogny, senempire, Gustav Friedrich Hetschs art, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtöljer, 1 par, djuphäftad, blå ylleklädsel, Samsas,
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Malmsten, Carl för Vaggeryds Möbelfabrik, matbord med 2 iläggsskivor samt 6 stolar, vitlackerat trä, Talavid,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, soffbord, körsbär (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kryddset, 3 delar, sterlingsilver, England, 1900-tal, total silvervikt 110 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
4 delar silver, total vikt 270 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 2-sits,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Thams, Georg för Vejen Polstermøbelfabrik, soffa, 3-sits,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Matsked, silver, gammalsvensk modell, gustaviansk,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hundevad, Poul, bokhyllor, 2 st, ek,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Strandlandskap,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, Byn mot havet, Lanzarote,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Agnell, Olle, olja, Eftermiddag,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Welling, Hans för Keto Keramik, Tyskland, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Clough, Dorothy för Uppsala Ekeby, figurin, delvis gaserat lergods, "Linda",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bägare, silver, 17-1800-tal, svagt trumpetformad på låg, godronnerad fot,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Timglas, trä och glas, 18-1900-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Canapé, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lalounis, Ilias, egen verkstad, brevpress, sterlingsilver och mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gullaskruf, vas, bärnstensfärgad glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, Stenbrottet,
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK