Kaminur, brännförgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg utanför Gibraltar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Petersen, Heinrich Andreas Sophus & Holm, Christian, olja, skeppsporträtt föreställande tremastade barken Excelsior med unionsflagg på väg till Chile utanför Dover,
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kostka, Josef, olja, hästporträtt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål på fot, silver, stämplad Magnus Aase Bergen omkring 1920, vikt 430 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Okänd designer för NM Thune, Kristiania (Oslo), äggkopp, silver, 1910-20-tal, medföljer skål silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Espolin Johnson, Kaare, gouache, landskap,
Slutpris20 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Huvudmask, bemålad papier-maché, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Klint, Esben för Le Klint/Fyens Glasvaerk, bordslampor, 1 par, vitopak glasmassa med mässingsmontage, modell Le Klint 311,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Cygan, ZZ, olja, vinterlandskap med trojkor framför landsby,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tazzor, 1 par, koboltglas, antagligen Ryssland, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Figurgrupp/vas, bemålat lergod, Bernard Bloch, Eichwald, 1800-talets slut, dekor av Max & Moritz efter Wilhelm Buschs "serieteckningar",
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lukas-Larsen, Gérard, olja, bränningar vid strand,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, såsskålar, 1 par, porslin, modell "Salto",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, flaska, glas,
Okänd designer, flaska, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, lackarbete, Kina, 1800-tal, dekor av landskap mm i guld mot svart fond, mässingsbeslag,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Legras & Cie, vas, glas, art-nouveau, 1900-talets början,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Gard, Frans, olja, tallar i solnedgång,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Väggaskkopp, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Glöersen, Jacob, olja, landskap med säter,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hattnålsställ med hattnålar, metall, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kandelaber till 5 ljus samt 1 par ljusstakar, porslin, rokokostil, von Schierholz, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kähler, Hermann A, egen verkstad, Nästved, vas, glaserat lergods,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum nr 63, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, byst, patinerad gips, Kejsare Konrad (III?) av Hohenstaufen,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, stengods, säl,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, möjligen Bernard Bloch & Co, Eichwald, 1910-20-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK