Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
337
Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på  relief, 2 st, kompositioner,
338
Knudes, Vibeke, tillskriven, olja på relief, 2 st, kompositioner,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
339
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
340
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
341
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
342
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Avslutad
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
343
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
344
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
345
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
346
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
347
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
348
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
349
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
350
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, design 1931,
351
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell, design 1931,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell,
352
Dell, Christian för Kaiser, arbetsbelysning, delvis svartlackerad metall, Kaiser Idell,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
353
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
354
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
355
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft,
356
Reklamfigur, bemålat trä, Tuborg/Kongens Bryghus, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
357
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
358
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Avslutad
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
359
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 600 SEK
Avslutad
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
360
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
361
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,
362
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,
363
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
364
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
365
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
366
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
367
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
368
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
369
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
370
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
371
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
372
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur,
373
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
374
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
375
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
376
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
377
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
378
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
379
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
380
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
381
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
382
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
383
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,
384
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.