Parti knivar, 1900-talets 1 hälft, bland annat scoutkniv,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 800 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, thekanna, porslin, modell "Salto",
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gebrüder Bing, Nürnberg, vinkylare, koppar och mässing,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Poser, Martin Verner, akvarell, motiv från Marstrand,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Svensson, Roland, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Anstensen, K V, pastell, Aftonstemning Marstrand,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 600 SEK
Marott, Christel, litografi och offset, stående flicka,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna"
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Frihagen, Bertil för Bodafors, stolar, 6 st, teak, Variett,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds, Bjärnum, matbord med 2 inbyggda extra skivor, teak, Tor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med utsvängd konisk mynning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, assietter, 10 st, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skålfat, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, glas, bemålad dekor av kvinnodjur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Tårtkniv, förgylld brons med celluloidskaft, Cardeilhac Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK