Laddar...

Januariauktion

Visning: Fredag 29/1 klockan 12.00 - 19.00 Lördag 30/1 klockan 10.00 - 17.00 Söndag 31/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
289
Skrin, förgylld brons, antagligen Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
290
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
291
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
292
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
293
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
294
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
295
Inramade grafiska blad, 1 par (heliogravyrer?), sekelskiftet 1900, kopior efter Antoine Watteau, i samtida förgyllda ramar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
296
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
297
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i 18 karat rödguld, total vikt 21,3 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
298
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
299
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
300
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
301
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
302
Armband med berlock, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 6,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
303
Ringar, 2 + 1, 18 karat rödguld respektive 23 karat vitguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
304
Ring, 18 karat rödguld med bergkristall. 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
305
Halslås, silver, Sydsverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,
306
Tärningar, 5 st, sterlingsilver, Mexiko 1900-talets mitt, 1 cm i sida,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,
307
Tuttle, Paul & Citterio, Antonio för Flexform, loungefåtöljer, 1 par, krom med svart läderklädsel, Scissor Chair,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
308
Okänd designer för Kalevala Korhu, hänge, 916/1000 silver, Tors hammare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
309
Okänd designer, möjligen Murano, 1950-tal, ring, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
310
Lockask, skuren pärlemor och porslinssnäcka med silvermontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
311
Bärnsten, strandfynd, talrika inneslutningar,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
312
Halskedja samt 2 hängen, sterlingsilver, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
313
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
314
Broscher, 2 st, förgyllt silver, så kallade bunadsbrocher, Norge, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
315
Brosch, 900/1000 silver med cabochonslipade turkoser, islamiskt kulturområde,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
316
Brosch, kaméskuren snäcka med förgyllt silvermontage, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
317
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
318
Parti äldre smycken, bijouterier och diverse;
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
319
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
320
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
321
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
322
Piedestaler/blomsterbord, 2 st, böjträ och bonad bok, Thonet, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
323
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
324
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
325
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
326
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
327
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
328
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
329
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
330
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
331
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
332
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
333
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
334
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
335
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
336
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.