Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 17h
Ångström, Anna Johanna, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 200 x 135 cm
817
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Matta, antik Teke turkmen, 290 x 205 cm
818
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 17h
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, gossporträtt, i förgylld ram i gustaviansk stil, total h 61 cm, smärre defekter
819
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Bemålat fotografi, 1900-talets början, flicka i folkdräkt, i gråmålad ram, total h 51 cm
820
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Matta, old Pakistan galleri, 310 x 90 cm
821
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Matta, old Pakistan zaff, 185 x 60 cm
822
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 17h
Matta, old Turkmen (?), 130 x 80 cm
823
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Luta, längd 96 cm, skador
824
Luta, längd 96 cm, skador
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Matta, old Kirman (?), 260 x 180 cm
825
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Luta, 1900-talets 1 hälft, längd 118 cm
826
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Kampmann, Jack, olja, stadsbild, signerad, 115 x 140 cm, oramad, skador
827
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Parti smycken och bijouterier
828
Parti smycken och bijouterier
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Matta, old Pou Tou, Kina, 360 x 280 cm
829
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Parti skrotsilver, total vikt cirka 480 gram
830
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
2d 17h
Parti silver, bägare, ströskedar mm, total vikt 210 gram, skador och lagningar
831
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 17h
Port, bemålat trä, 1800-tal, enligt uppgift från riven fastighet i Malmö, 268 x 96 cm
832
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Jillnesjö, Rune, olja, flicka med mugg, signerad, 59 x 51 cm
833
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Norrman, Knut, olja, klosterinteriör, signerad,  48 x 60 cm
834
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Bölling, Hans för Brdr Krüger, serveringsvagn, teak och laminat, "Krüger 50", h 55 cm, brickor fastskruvade
835
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, flodlandskap, signerad Compton, 31 x 40 cm
836
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Fotografier, 4 st, inramade, Hindenburg, yttermått 42 x 52 cm
837
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Salutkanon, brons på trälavett, Milennium 2000, l 37 cm
838
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Fåtölj med fotpall, Ekornes Stressless, bonat trä med beige läderklädsel
839
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Skulpturer, 2 st, smält koppar, l cirka 10 cm
840
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Aarnio, Eero för Alessi, vattenkanna, vit plast, "Diva", h 31 cm
841
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Krantz, Helen för Orrefors, vaser, 2 st, dekor i vitt respektive svart underfång, h 36 cm
842
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 17h
Andersson, Mats för Johansfors, vas samt skål, "Zebra gold", bemålat glas, h 19 - 29 cm
843
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
Parti smycken och bijouterier
844
Parti smycken och bijouterier
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Parti leksaker mm, bland annat Fred Flintas bil och Viewmaster
845
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skulptur/vas, vitopak glasmassa, signerad och etikettmärkt, h 43 cm
846
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 17h
Stubelius, Arne, kolteckning, ritande barn, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 19 cm
847
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 17h
5 delar, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde; 2 skålar på fot, sockerskål med lock mm
848
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Parti modern design; Rörstrand, Uppsala Ekeby, Design House Stockholm mm
849
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Parti leksaker, plysch mm, bland annat hund möjligen Steiff samt Holiday Fair, Hedaya 1964
850
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
Tvättservis, 6 delar, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900; tvättfat, handkanna, nattkärls samt skålar och vas, dekor av gripar mm, tvättfat dia 39 cm, proveniens Lennart Hanssons Rörstrandsamling
851
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 17h
Kaffe- samt thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, h 15 - 20 cm
852
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 17h
Parti modellbilar; Tekno, Corgi, Husky mm
853
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 17h
2 delar leksaker, plåt, järnvägsstation Märklin respektive garage Falck, l 40 respektive 44 cm, slitage
854
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 17h
Okänd designer, golvlampa, metall och porslin, total h 160 cm
855
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK