Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
5 delar glas, Iittala, Savoy samt 4 ljuslyktor, höjd 4-6 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Ljuslyktor/skålar,  3 delar, Iittala, Orrefors samt Marimekko, glas, höjd 6-10 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Radio, Grundig, med CD- och kassettspelare, oanvänd i originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Stereo, Grundig CIRFLEXX, radio och CD, förefaller oanvänd i originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Kavajkedja för ordensminiatyrer (släpspänne), förgyllt silver, l 6 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Kråsnål, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Alton Falköping, l 5,5 cm, vikt 0,7 gram
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Laine, Karl för Sten & Laine, Åbo, hänge med kedja, sterlingsilver med slipad vita sten, h 20 mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Smokingur, vitmetall, slät modell, märkt Basis Bruxelles, dia 42 mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Parti LP-skivor i box, Elvis, Anka, mm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Parti dalahästar, 7 st samt dalatupp, höjd 7-18 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Kaffeskedar, silver, 12 st, vikt 160 gram
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 21h
Ljusmanschetter, 2 st snarlika, silver, 1800-tal, 1 stämplad AV, 1 GH, total vikt 50 gram
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Pehrsson, Karl-Axel, färglito, Exotiska blommor, signerad, daterad -91 och numrerad 198/600, 45 x 70 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Aalto, Alvar för Iittala, vaser 2 st glas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 respektive 12 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Aalto, Alvar för Iittala, skål, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, dekor i vitt underfång, l 38 cm
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
2d 21h
Golvchampagnekylare, nysilver, 1900-talets mitt, total h 77 cm, proveniens Liseberg
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2d 21h
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och polerad brons på bronssockel, stående kvinnogestalt, signerad,daterad 2003 och numrerad 1/11, h 41 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2d 21h
Okänd designer för Alfred Krupp, Luzern, chokladburk, nysilver, "Ovomaltine", jugend, sekelskiftet 1900, h 21 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 21h
Dahl, Peter, färglito, Mowitz på Bachi Wapen, ur Fredmans Epistlar, signerad EA/II, synlig pappersstorlek 24 x 41 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Hemulendesign 1955, tillverkad av Atelier Fauni, Nådendal, stämplad Finland, Atelier Fauni, h 16 cm
Startbud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
2d 21h
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, rödlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 60 cm, raster med smärre skada
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 21h
Mantel, Helmut, olja, kvinnor, signerad och daterad 1968, 100 x 130 cm
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
2d 21h
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, höjd 141 cm, smärre skador
Startbud1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
2d 21h
Cyrén, Gunnar för Orrefors, karaff, "Sofiero", höjd inkl propp 25 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Qvarsebo, Michael, färglito, komposition, signerad och numrerad 105/150, 29 x 23 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Kåks, Olle , färglito, komposition, signerad, daterad -81 och numrerad 24/150, pappersstorlek 58 x 45 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Nilsson, Lennart, färglito, "Spanska flugan", signerad och numrerad 71/190, synlig pappersstorlek 18 x 26 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Matta, ull, Kaleen "Alice", Indien 1900-tal, 280 x 190 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 70 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Quirinius, Gustaf, olja, komposition, Cobrastil, signerad, 80 x 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Hylla med spegel, vitlackerat trä, USA, sekelskiftet 1900, höjd 166 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design, Stora modellen
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 21h
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Matta, semiantik Kazak (?) galleri, 310 x 90 cm, slitage
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipad sten, hjulformat, stämplat Alton Falköping 1963, dia 13 mm, vikt 0,8 gram
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Reliefer, 6 st, sterlingsilver, inramade, Saudiarabien, modern tillverkning, Saudiarabien, modern tillverkning, yttermått 14 x 12 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Wahlberg, Bertil, olja, Amaryllis, signerad, 100 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Reklamskylt, Falken, 1900-talets mitt, 33 x 24 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
DVD-spelare, Harman Kardon, medföljer fjärr
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Okänd designer för Axeco, matta, ull, 225 x 170 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
10 delar grafik, bl.a Hamlet, Tak o Tuveros
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat lergods, "Säter", signerad, h 22 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK