Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 21h
Skänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 2 lådor och 2 skåpsdörrar, längd 102 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, dekagonala, stämplade Uppsala, h 8,5 cm, fylld fot, repor
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Bägarvaser med lock, 1 par, fajans, sannolikt Delft, 1700-tal, oktogonala med kinesicerande dekor i koboltblått, h 38 cm, skador och lagningar
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, dekor av nallebjörn, stämplad Guldfynd, total vikt 1,9 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Hänge, 14 karat rödguld, hjärtformat, stämplat Hermann Siersböl, Kastrup, b 2 cm, vikt 2,2 gram
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Kedja, 14 karat rödguld, utländska stämplar, l 32 cm, vikt 1,9 gram
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 21h
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 60 cm, vikt 5,1 gram
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
2d 21h
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 3 st, chamotterat stengods, h 13 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Bägare, 2 st samt mugg, silver, h 5 - 10 cm, total vikt 170 gram, minsta bägaren med gravyr
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
2d 21h
Halskedja, 18 karat rödguld, l 44 cm, vikt 4,6 gram
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 21h
Klackring, 18 karat rödguld med åttkantslipad diamant, , stämplad Rahléns Guld Borås, innerdiameter 19 mm, vikt 7,1 gram
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
2d 21h
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 3 st, silver, runda, stämplade Uppsala, h 8,5 cm, gravyr, fylld fot
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Parti silver; uppläggningsbestick mm, total vikt 410 gram
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Okänd designer för Bröderna Wigells Stolfabrik, pinnsoffa, björk, "Florida", l 130 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Karnagel, Wolf för Hutschenreuther, matservis, 40 delar, porslin, Scala Bianca, design 1979, 13 mat-. 17 djupa- och 10 desserttallrikar
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 21h
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Kunisada, Utagawa (Toyokuni III), träsnitt,skådespelare, 37 x 25 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Giødesen, Aage, olja, fiskare, signerad och daterad 1913, 42 x 54 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
2d 21h
Okänd norsk konstnär, olja, flottning, 1800-tal, 42 x 57 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 21h
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, olja, hamnmotiv med båtar, 10 x 25 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
2d 21h
Jensen, Johan Lauritz (IL), hans skola, olja, blomsterkrans av rosor, 1800-tal, 12 x 17 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
2d 21h
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
2d 21h
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
2d 21h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
2d 21h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Amulett, skuren jade, så kallad Hei Tiki, Maori, Nya Zeeland, 1900-tal, längd 46 mm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 21h
Okänd konstnär, akvarell, jugend, sekelskiftet 1900, porträtt av 3 kvinnor, 20 x 9 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
2d 21h
Stridsklubbor, 2 st, trä, så kallade Knobkerries, Sydafrika, antagligen Zulu, längd 38-50 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
2d 21h
Startbud4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
2d 21h
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
2d 21h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 21h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
Okänd designer för Val St Lambert, vas, glas, dekor i blått överfång, signerad, höjd 7 cm
Startbud1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
2d 21h
Eker, Anna-Greta, armband, sterling, Norge, innerdiameter 6 x 6,5 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
2d 21h
Urban, Rey, halsband, sterlingsilver, stämplat Stockholm 1965, innerdiameter 11 cm
Startbud2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK