Laddar...

Novemberauktion

Auktion 24/11 klockan 16

Visning:

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Novemberauktion
Inkludera avslutade föremål
12h 45 m
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
625
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, svart glasmassa, signerad, höjd 26 cm
626
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, svart glasmassa, signerad, höjd 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
12h 45 m
Nilsson, Anne för Kosta Boda, vas, vit glasmassa, "Duo", etsad dekor av blommor och blad, signerad, höjd 32 cm
627
Nilsson, Anne för Kosta Boda, vas, vit glasmassa, "Duo", etsad dekor av blommor och blad, signerad, höjd 32 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
628
Vetter. Ruth, skulptur, tomte, keramik, Näsgränsgården, höjd 35 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 24 cm
629
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 24 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Ulrica Hydman-Vallien, skålar, 3 st, glas, "Mine" resp "Tulip", signerade, diameter 13-17 cm
630
Ulrica Hydman-Vallien, skålar, 3 st, glas, "Mine" resp "Tulip", signerade, diameter 13-17 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Serveringsbricka, marmor med aluminiumhandtag samt ljusstake för 4 ljus, aluminium, denna längd 41 cm, inköpta på Kisek i Båstad
631
Serveringsbricka, marmor med aluminiumhandtag samt ljusstake för 4 ljus, aluminium, denna längd 41 cm, inköpta på Kisek i Båstad
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
632
4 delar ljusstakar, metall, bland annat Ernst Kirchsteiger och Stark
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
633
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Skrin, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, invändigt tapetserad, l 41 cm
634
Skrin, bemålat trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, invändigt tapetserad, l 41 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
12h 45 m
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 + 1 st, kvinna respektive man, signerade
635
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 + 1 st, kvinna respektive man, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Keinen, Imao, träsnitt, fåglar i träd, plansch 30 ur No Kacho Gafu, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
636
Keinen, Imao, träsnitt, fåglar i träd, plansch 30 ur No Kacho Gafu, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Matta, semiantik Kaukasus, 95 x 65 cm
637
Matta, semiantik Kaukasus, 95 x 65 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, "Zvizz", rött samt klarglas,  höjd 33 cm, i originalförpackning
638
Råman, Ingegerd för Orrefors, vas, "Zvizz", rött samt klarglas, höjd 33 cm, i originalförpackning
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna,  höjd 15 cm
639
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist", efter original vid Strandvägen i Huskvarna, höjd 15 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
640
Jordglob, Janus, höjd 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, jungfrukällan, signerade
641
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, jungfrukällan, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde, modellnummer 1088, dia 14,5 cm
642
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde, modellnummer 1088, dia 14,5 cm
Startbud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
12h 45 m
Lensdorf, Andreas, olja, "Lyrisk sommar, naturdikt XII", signerad, 70 x 32 cm
643
Lensdorf, Andreas, olja, "Lyrisk sommar, naturdikt XII", signerad, 70 x 32 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Jonson, Sven, litografi, "Stenbrottet", signerad och numrerad 196/260, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
644
Jonson, Sven, litografi, "Stenbrottet", signerad och numrerad 196/260, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
645
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
646
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 65 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
12h 45 m
Parti theskedar, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt 110 gram
647
Parti theskedar, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt 110 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
12h 45 m
Saltkar, 1 par, 800/1000 silver, ovala med kulhamrad dekor, l 7,5 cm, total vikt 40 gram
648
Saltkar, 1 par, 800/1000 silver, ovala med kulhamrad dekor, l 7,5 cm, total vikt 40 gram
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Vas, porslin, Ming-stil, Kina, 1900-tal, dekor av växter i wucai-färger, botten med Jiajings (1521-57) sexkaraktärsmärke, h 8 cm
649
Vas, porslin, Ming-stil, Kina, 1900-tal, dekor av växter i wucai-färger, botten med Jiajings (1521-57) sexkaraktärsmärke, h 8 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
12h 45 m
Okänd designer för Ulferts, matbord med 6 stolar, vitlackerad trä, bord längd m 1 iläggsskiva 202 cm, klädsel med mindre fläckar
650
Okänd designer för Ulferts, matbord med 6 stolar, vitlackerad trä, bord längd m 1 iläggsskiva 202 cm, klädsel med mindre fläckar
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
12h 45 m
Vinsch, krom, diameter 9 cm
651
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Sleep Comfort för Jensen, Add-on-tray, frukostbricka vitlaserad ek, 60 x 38 cm, i oöppnad originalförpackning
652
Sleep Comfort för Jensen, Add-on-tray, frukostbricka vitlaserad ek, 60 x 38 cm, i oöppnad originalförpackning
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Weckström, Björn för Lapponia, hängsmycke, sterlingsilver, "O2X", stämplat Helsingfors 1975, h 6 cm, kedja cirka 70 cm
653
Weckström, Björn för Lapponia, hängsmycke, sterlingsilver, "O2X", stämplat Helsingfors 1975, h 6 cm, kedja cirka 70 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
12h 45 m
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 10 st, "restaurantscen", signerade
654
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 10 st, "restaurantscen", signerade
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
12h 45 m
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
655
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Apoteksflaskor, 2 st, brunt glas, höjd 24-34 cm
656
Apoteksflaskor, 2 st, brunt glas, höjd 24-34 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Giovanni, Stefan för Magis, barstolar, 1 par, "Bombo chair", vit plast och aluminium, höj/sänkbara, höjd ca 85 cm
657
Giovanni, Stefan för Magis, barstolar, 1 par, "Bombo chair", vit plast och aluminium, höj/sänkbara, höjd ca 85 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
12h 45 m
Ljungström, Carl, pastell, "Blåmesar", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
658
Ljungström, Carl, pastell, "Blåmesar", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Lassen, Mogens för By Lassen, skål, Kubus samt ljusstake, vitlackerad metall, höjd 7 cm
659
Lassen, Mogens för By Lassen, skål, Kubus samt ljusstake, vitlackerad metall, höjd 7 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Jungnelius, Åsa för Kosta Boda, skulptur, "Nagellacket röd" ur serien Make up, glas, höjd 12 cm
660
Jungnelius, Åsa för Kosta Boda, skulptur, "Nagellacket röd" ur serien Make up, glas, höjd 12 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
12h 45 m
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
661
Parti tobakiana, 18-1900-tal; långpipor mm, någon del med skador
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, signerad och numrerad 97/99, synlig pappersstorlek 48 x 62 cm
662
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, signerad och numrerad 97/99, synlig pappersstorlek 48 x 62 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
663
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, surrealistisk strandkomposition, signerad och numrerad HC 10/20, 28 x 58 cm
664
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, surrealistisk strandkomposition, signerad och numrerad HC 10/20, 28 x 58 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
12h 45 m
Olson, Axel, färglito, Ankare, signerad och numrerad 122/260, 33 x 50 cm
665
Olson, Axel, färglito, Ankare, signerad och numrerad 122/260, 33 x 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
12h 45 m
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med golfare, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm
666
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med golfare, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med ansikte och fåglar, signerad och numrerad 40/175, pappersstorlek 44 x 30 cm
667
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med ansikte och fåglar, signerad och numrerad 40/175, pappersstorlek 44 x 30 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Zielecki, Jan, litografi, äpple vid sjö, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek 44 x 53 cm
668
Zielecki, Jan, litografi, äpple vid sjö, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek 44 x 53 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Persson, Ove, litografi, bygata, signerad och numrerad 301/360, synlig pappersstorlek 41 x 50 cm
669
Persson, Ove, litografi, bygata, signerad och numrerad 301/360, synlig pappersstorlek 41 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Kaffeskedar, silver, 12 st, Haga, vikt 175 gram
670
Kaffeskedar, silver, 12 st, Haga, vikt 175 gram
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
12h 45 m
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
671
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
12h 45 m
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
672
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.