Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
2d 21h
Armring, 18 karat rödguld, slät modell, stämplad Gustav ljung Lund, l 6,5 cm, vikt 15,7 gram
Aktuellt bud7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
2d 21h
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1973, l 40 cm, vikt 49,6 gram (!)
770
Aktuellt bud24 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
2d 21h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Segir AB Köping 1964, l 19 cm, vikt 61,3 gram (!)
771
Aktuellt bud30 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
2d 21h
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Curt Hallberg Köping 1968,  l 42 cm, vikt 20 gram
Aktuellt bud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
2d 21h
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Kronometer Stockholm, schweizisk kontrollstämplel, länk i förgylld metall, total vikt 66,8 gram
Startbud5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
2d 21h
Armband, 18 karat rödguld med färgade stenar, l 19 cm, svensk importstämpel, total vikt 11,8 gram
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampa, h 28 cm
775
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Okänd designer, vaser, 1 par, keramik, Kina, modern tillverkning, h 37 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Okänd designer för Vistaholm, lampbord, teak och bok, "Lill Per", längd 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Strinning, Nils, bord, teak och metalltråd, String, Längd 63 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Parti theskedar, silver, bland annat Prinsess, total vikt 330 gram
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
2d 21h
Fickur, 14 karat rödguld, Viking, 1900-talets början, dia 5 cm, total vikt 82,3 gram, initialer OP eller PO, medföljer etu9 samt kedja i förgylld metall
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Okänd konstnär, olja, jaktscen, signerad S Winge?, daterad -77, 33 x 41 cm
781
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Öhdén, Arne, olja, motiv från Paris, signerad och daterad -48, 42 x 34 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2d 21h
Okänd designer, taklampa, gjuten aluminium, "Gunborg", dia 47 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Parti dukar, underlägg mm, bland annat damast
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Magnus, Carl, litografi, komposition, signerad, daterad -79 och numrerad 47/350, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Olson, Axel, litografi, komposition med mussla, signerad och numrerad 16/260, synlig pappersstorlek 39 x 56 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Ortvad, Erik, litografi, komposition med klocka, signerad, daterad -77 och numrerad EA 43/50, synlig pappersstorlek 36 x 59 cm
789
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Olson, Erik, färtgräsnitt, Julbudskap, signerad , daterad 1962 och numrerad 39/300, 50 x 35 cm, detta är Olsons enda träsnitt
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Okänd designer för Ballina, Holland, barstolar, 1 par, rostfritt stål med brun läderklädsel, modell 85EL
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Huberger, Tugomir, tryck på duk, stilleben, signerad i trycket, 32 x 99 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Stage, Mads, 6 vinglas samt 6 ölglas
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Stage, Mads för Imerco, jaktservis, 22 delar, porslin, dekor av villebråd
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Linnedukar, 4 st, Almedahls, oanvända samt 12 servietter, dito
795
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Parti nysilver och rostfritt, Gense mm
796
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2d 21h
Theskedar, 10 st, silver, W A Bolin modell F, medföljer, 3 kaffeskedar modell A, stämplade Stockholm, total vikt 260 gram
797
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
Theskedar, 11 + 1, silver, svensk spetsig modell, tottal vikt 175 gram, i etui
798
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
2d 21h
799
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2d 21h
800
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
2d 21h
Aftonväska, reliefpräglat läder, Emporio Armani, l 28  cm
801
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -63, 80 x 122 cm
802
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Gierow, Gösta, litografi, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
803
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Nilsson, Nils-Erik, olja, ängsstig, signerad, 33 x 24 cm
804
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Semenova, Olga, olja, stående kvinna, signerad, 50 x 50 cm
805
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
2d 21h
806
Dyrlund, Sven, vinkelskrivbord, palisander, underrede med hurts och lådor, 200 x 180 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2d 21h
Saxofon, mässing, CG Connecticut, i låda märkt Choice of the Artists
807
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
2d 21h
Arkivskåp, fur, 1900-talets mitt, bredd 95 cm
808
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
809
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
810
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Koffert, sekelskiftet 1900, längd 61 cm
811
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Koffert, sekelskiftet 1900, längd 113 cm
812
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Rullbord, bonad björk med glasskiva, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
813
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
2d 21h
Malmström, Hedvig, olja, stående akt, signerad, 135 x 85 cm
814
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2d 21h
Malmström, Hedvig, olja, knoppande träd, signerad, 92 x 73 cm
815
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
2d 21h
Matta, semiantik/antik Kashgai (?), 280 x 110 cm, visst slitage
816
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK