Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
3d 1h
Parti smycken och bijouterier, mestadels silver
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
4 delar konstglas, Beranek, Tjeckien, 2000-tal
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Spegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 108 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer för Keto-Keramik, Tyskland, 1950-tal, h 18 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Matta, semiantik persisk, 160 x 110 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Figuriner/kannor, flintgods, 12 st ur Charles Dickens Oliver Twist
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
3d 1h
Okänd designer för Smeg, vattenkokare, rödlackerad plast, och krom, höjd 21 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
3d 1h
Zimdal, Helge för Falkenbergs Belysning, taklampor, 3 st, lackerad mässing, "Löken", diameter 21 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 1h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Låås, Evy, färglito, kopp med lingon, signerad och numrerad 92/260, synlig pappersstorlek 37 x 42 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 1h
Laggarbo, Tomas, gouache, Greta Garbo, signerad, 19 x 15 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Laggarbo, Tomas, gouache, fotbollspelare, signerad, 27 x 26 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Laggarbo, Tomas, gouache, Annika Sörenstam, signerad, 29 x 22 cm
Startbud100 SEK
3d 1h
Nemes, Endre, litografi, komposition, signerad, daterad -69 och numrerad 4/125, synlig pappersstorlek 67 x 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Fogelquist, Jörgen, litografi, komposition med fjäder, signerad, daterad -80 och numrerad 205/360, synlig pappersstorlek 61 x 46 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Goldmann-Grosin, Ruth, litografi, "Papegojtulpaner", signerad och numrerad 36/220, synlig pappersstorlek 39 x 35 cm
Startbud100 SEK
3d 1h
Wessman, Björn, litografi, vattenlandskap, signerad och numrerad 36/200, 32 x 40 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 1h
Lindberg, Uno, olja, parkområde, signerad och daterad -40, 31 x 40 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Lindberg, Uno, pastell, sittande akt, signerad och daterad -45, synlig pappersstorlek 64 x 48 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Mathisen, Jens, olja, "Pojke med åsna", signerad och daterad 1960, 61 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Freudentahl, Peter, litografi, komposition, signerad, daterad 1009 och numrerad 36 / 200, synlig pappersstorlek 43 x 44 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Helander, Ruben, litografi, träd, signerad och numrerad 11/250, synlig pappersstorlek 49 x 37 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Wikström, Örjan, litografi, interiör, signerad och numrerad 44/130, 40 x 50 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 1h
Jakobsson, Svenerik, litografi, "Ibis och guden Thot", signerad och daterad 2011, numrerad 36/175, 31 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Wahlberg, Mikael, etsning, "Veven", signerad och daterad -01, numrerad 36/200, 38/35 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 1h
Golbe, Nils, olja, motiv från Öland, signerad, 30 x 39 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 1h
Golbe, Nils, olja, Borgholms slottsruin, signerad, 30 x 39 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 1h
Parti skeppsljusstakar, mässing mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Svensson, Roland, lito, "Svenska högarnas fyrplats", signerad och daterad -74, synlig pappersstorlek 29 x 47 cm, bär dedikation
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 1h
Tv, LG 65la965w, 65", medföljer fjärrkontroll, väggfäste mm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Svepask, trä, allmogearbete, 1800-tal, längd 47 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Albini, Franco, tillskriven, pallar, 1 par, rotting och bambu, h 42 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 1h
Asplund, Gunnar för Gemla, Diö, tillskriven, stolar 4 st, trä med flätad sits
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 1h
Malmsten, Carl för Vaggeryds Möbelfabrik, matgrupp, bord samt 4 stolar, Talavid, bord tot längd 225 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 1h
Okänd designer för Above, snurr/clubfåtöjer, 1 par, svart läder på aluminiumfot, modell 95
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 1h
Östergaard, Finn, för Kvist Möbler, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Okänd designer, taklampor, 1 par, bronserad metall, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, 10 ljusarmar, dia 75 cm, slitage
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 1h
Beautybox, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 38 cm, slitage, nycklar saknas
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Okänd designer, skrivbord, trä, laminat och stål, längd 100 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Resekoffert, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 75 cm, slitage, nycklar saknas
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
3d 1h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
3d 1h
Fatbike, Nengrendianqi, 2-sits, nyckel och laddare medföljer, batteri förefaller defekt
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 1h
Fatbike, Nengrendianqi, 2-sits, nyckel och laddare medföljer
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
3d 1h
Sängvärmare, koppar och mässing, med träskaft, längd 108 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 57 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 1h
Sänggavlar 1 par, vitlackerat trä, bredd 108 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd fotograf, fotografi, Najaden, monterat med belysning, 37 x 57 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, h 6,5 cm, total vikt 75 gram
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK