Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Säflund, Martin, akvarell, kråkor i träd, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 54 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Strömbergshyttan, vas, glas, spolformad, signerad, h 37 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, så kallat Jasper Ware, Wedgwood, 1900-tal
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Terrin, porslin, Rosenthal Maria
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, porslin, Minton, polykrom och förgylld dekor av Harlech Castle, Wales, Harlech Castle, signerat A Holland, diameter 37 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, ytterfoder, koboltglas, "Hortus", design 1943, h 17 cm, medföljer dito med spricka
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gevär, slag från flintlås, Husqvarna, M/1815-49, nummeridentiskt, original laddstake, l 148 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Startbud1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, skål på fot, glas, Graalteknik, dekor av violetta rundlar, signerad, dia 48 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ringar, 2 st, 20 karat rödguld, total vikt 8,3 gram, ägargravyr
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av Gustavs III porträtt, h 95 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Säflund, Martin, akvarell, fjällsjö med björkar, signerad, synlig pappersstorlek 29 x 39 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lodström, Georg, olja, hamnområde, signerad och daterad -59, 66 x 43 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Roos, Alexander, olja, kustmotiv, signerad, 55 x 65 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svanholm Höglund, Elin, olja, stilleben, signerad, 46 x 38 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot Stylist, dia 20 mm, med delvis förgylld stållänk
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klackring, 18 karat rödguld och onyx, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1940, innerdiameter 20 mm, vikt 4 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkkantslipade diamanter, stämplad Bims guldsmide Göteborg u å, innerdiameter 16 mm, vikt 2,7 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, svensk importstämpel, innerdiameter 16 mm, vikt 2,1 gram
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Berlock/fotogömma, 18 karat rödguld, hjärtformad, svensk importstämpel, h 2 cm, vikt 2,3 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med majolikapärlor och vit sten, omarbetad av vigselringar, vikt 6,5 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, otydliga svenska stämpler, innerdiameter 17 mm, vikt 4,2 gram
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad John Victorin Varberg, 1900-talets början, innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, stämplad Johan Pettersson Stockholm 1937, l 60 cm, vikt 4,9 gram
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, stämplad Gustav Dahlgren Malmö 1947, h 5 cm, vikt 6 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sadel, Kiefer
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK