Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
1d 5h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål på fot, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta", modellnummer A14, signerad och daterad "S" (1949), handsignerad och etikettmärkt, h 13 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
1d 5h
Prucha, Gustav, olja, marknadsscen, signerad, 59 x 80 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 600 SEK
1d 5h
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, kristall, "Crystal Movement", polykrom dekor, signerad, h 25 cm
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
1d 5h
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
1d 5h
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray", design 2002
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 7 500 SEK
1d 5h
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
1d 5h
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
1d 5h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Matta, old Ghom, 200 x 115 cm
Matta, old Ghom, 200 x 115 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1d 5h
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-tal, svenska importstämplar, höjd 19 cm
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1d 5h
Spegel, mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets början, dekor av tandsnitt mm, h 156 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1d 5h
Matta, semiantik Kirman, 195 x 145 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1d 5h
Ljusstakar 1 par, mässing Skultuna Bruk No 87, höjd 17 cm,
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Okänd designer, vägglampa, metall, 4 st, "Faro", slitage, höjd 32 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 21 cm, liten bottennagg
Aktuellt bud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
1d 5h
Flüggen, Gisbert, akvarell och tusch, mansporträtt, signerad och daterad 1849, synlig pappersstorlek 26 x 20 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1d 5h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Okänd konstnär, 1800-tal, man med remmare, 27 x 21 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Okänd konstnär, akvarell, komposition, fritt efter Kandinsky, signerad Pal (?), pappersstorlek 48 x 35 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
1d 5h
Okänd designer, vägglampa, metall, 4 st, "Faro", slitage, höjd 26 - 32 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Halskedja, 18 karat rödguld, utländska stämplar, l 40 cm, vikt 1,5 gram
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
1d 5h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1d 5h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1d 5h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 21 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
1d 5h
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, bronserad metall på träsockel, h inklusive lampskärm 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad KE och daterad 58, 55 x 63 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1d 5h
Okänd designer, bordslampa, nysilver, art-déco, 1920-tal, dekor av delfiner, total h 27 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1d 5h
2 delar silver, lappsked, Juhls Kautokeino respektive miniatyrstol, möjligen pseudo-Hanau, total vikt 80 gram
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1d 5h
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1d 5h
Fat, silver, Kina, 18-1900-tal, dekor av himmelsdrake, oidentifierad fyrakaraktärsstämpel, dia 11,5 cm, vikt 85 gram
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1d 5h
Böcker, 'Min skattkammare', 12 bd, 1900 talets mitt, slitage
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1d 5h
Esbensen, Bjarne, olja, "Iris og kat", signerad och daterad 1984, 50 x 61 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1d 5h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 8 - 18 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK