Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Rlyander, Lars Gustaf, karta, litograferad och handkolorerad, "Karta öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Götheborg jemte fyrtifyra utsigter", synlig pappersstorlek 23 x 242 (!) cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
de Jongh, Tinus (Martinus), olja, gummiträd, signerad, 66 x 46 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Matservis, cirka 60 delar samt 20 kaffekoppar med underfat, Hutschenreuther för Galerie Leonard, Paris, dekor i Estorilmönster
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, litografi, Toreadorer, signerad och daterad 59 i plåten, stämpelsignerad samt numrerad 532/2000, edition Euro Art, synlig pappersstorlek 47 x 51 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, litografi, Picador, signerad och daterad 59 i plåten, stämpelsignerad samt numrerad 543/2000, edition Euro Art, synlig pappersstorlek 47 x 51 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, serveringsbricka, hamrad dekor av äpplen mm, l 60 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Förstärkare, Onkyo A-8067
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vinglas, 6 st samt snapsglas 6 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, dekor av Gustavs III krönta namnchiffer, vinglas h cirka 16,5 cm
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vinglas, 17 st, munblåsta, Reijmyre, gustaviansk stil, h cirka 16,5 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matta, semiantik Kazak (?) galleri, 330 x 80 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Interiör mot Medelhavet", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 32 x 40 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uppläggningsskedar, 1 par, silver, nyrokokostil, stämplade Lars Larsson & Co Göteborg 1891, l 18 cm, total vikt 80 gram, i etui
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Linderholm, Emilia litografier, 11 st, signerade
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cykel, Giant Sierra Nevada, 24 vxl, 26"
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Léger, Fernand, färgserigrafi på vélin d'Arches, Portrait de femme 1952, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ahlgren, Sven, olja, stilleben med korv, signerad, 25 x 23 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ahlgren, Sven, olja, stilleben med böckling, signerad, 25 x 23 cm
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Parti Volvo-relaterade föremål, 5 färgkartor samt 1 fotografi
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Billgren, Ola, fotogravyr, diffus byggnad, signerad, daterad -94 och numrerad 10/20, pappersstorlek 54 x 78 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wendt, Wilhelmina (Tiddit) för Skånska Glasmanufakturen, bricka, isolit med silverintarsia, dekor av kentaur, stämplad Perstorp 1961, l 43 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Utsikt, Saint Paul de Vence", signerad och daterad -89, synlig pappersstorlek 72 x5 9 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för NAFA, Nybro, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av kulor, h inklusive skärmar 74 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mallet, Alain, karta, kopparstucken och handkolorerad, , 16-1700-tal, Die Nordliche Königreiche, pappersstorlek 17 x 12 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skråpokal (?), mässing, Tyskland, 17-1800-tal, graverade namn på mästare och gesäller, h 30 cm
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tynell, Paavo för Taito Oy,hans art, vägg/skrivbordslampa, metall och manganhaltigt glas, höjd 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 2 st snarlika, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, 1 stämplad ASEA, diameter 17 cm, 1 kulled saknar kåpa
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 1 par, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, diameter 17 cm
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Gråväder", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 32 x 40 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Mot Cap Ferrat", signerad och daterad -88, synlig pappersstorlek 40 x 32 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslystrar, 1 par, mässing och prismor på vit marmorsockel, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, h 48 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK