Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dalí, Salvador, torrnål med pochoir, "Le cheval rose", ur sviten "Visions de Quevedo", ed Galerie Börjesson Malmö 1975, signerad och numrerad 201/300, synlig pappersstorlek 63 x 42 cm,
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cederberg, Eric, olja, "Scylla och Karybdis bostäder" - fritt ur Odysséen, , signerad, 20 x 26 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på vit marmorsockel, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 1996 och numrerad 2/12, h 26 cm
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer (Alice Nordin?) för Böhlmarks, bordlampa, brons med marmorerad glaskupa, dekor av tång och fiskar, 1910-tal, h 52 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Moon Motor Co Saint Louis Missouri, kylarprydnad, kromad metall på marmorsockel, "Diana", total h 19,5 cm (endast 2000 Dianabilar producerades 1925-28)
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Brosch, Cartier, 18 karat rödguld med 22 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, korallformad, i etui från Cartier, otydliga stämplar, numrerad 017989, dia 5 cm, vikt 24 gram,
Startbud36 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resekoffert med kombinationslås, aluminium, Rimowa, 1900-talets 2 hälft, l cirka 80 cm, slitage
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Klockberlock, förgylld metall och emalj (och 14 karat guld?), Odd Fellows, h 2,5 cm, slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, 2 st, förgylld metall och emalj, amerikansk Tempelherreorden, h 3,5 - 4 cm, slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, stämplade Johan Petterssons Eftr Stockholm 1956, dia 11 mm, total vikt 2,6 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 20 karat rödguld, slät, stämplad, CG Hallberg Köping 1937, innerdiameter 16 mm, vikt 2,5 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld, slät, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram, sten saknas
Aktuellt bud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med hematit, stämplad CG Hallberg u å, innerdiameter 16 cm, vikt 3,3 gram
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 60 cm, vikt 10,5 gram
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden (RVO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Frederik III 1653, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntsked, förgyllt silver, Norge, infattat mynt 4 Marck Danske/1 Krone, Christian V 1671, l 16 cm, vikt 50 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ragoutsked, förgyllt silver, 1700-tal, graverad dekor, oidentifierade stämplar (möjligen Wevey, Schweiz), l 36 cm, vikt 125 gram, lagning
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver med gröna ivorineskaft, oidentifierade stämplar, l 17 - 20 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Ceson, manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, initialer RE, stämplade Göteborg 1953, total vikt 5,2 gram
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia cirka 6 mm, l 65 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ordenstecken, 3 st, silver (och guld?), miniatyrer för Riddare av Kungliga Nordstjärneorden (RNO), h 2,5 - 3 cm
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Startbud900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK