Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Inkludera avslutade föremål
3d 2h
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Allard, Gunilla för Lammhults, rullbord, krom med frostade glasskivor, "Chicago", design 2001, dia 53 cm
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 30/30, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
3d 2h
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
3d 2h
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
3d 2h
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
3d 2h
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 325/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Norrman, Lars, olja, interiör med arabisk kvinna, signerad, 17 x 51 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Lindström, Bengt, färglito, komposition, signerad och numrerad 112/130, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 225/1750, synlig pappersstorlek 76 x 58 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Jirlow, Lennart, färglito, "L'Atelier", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
3d 2h
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
3d 2h
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
3d 2h
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
3d 2h
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
3d 2h
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, höjd 78 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Lind, Axel, olja, "Flickorna på Skagen", signerad, 71 x 86 cm, dukskada
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 21 cm, fyllda
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
3d 2h
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Jirlow, Lennart, färglito, "Lunch i trädgården", signerad och numrerad 28/460, synlig pappersstorlek 48 x 67 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
3d 2h
Svensson, Roland, färglito, "Stångmärket" 1940-tal, signerad och numrerad 30/90, synlig pappersstorlek 29 x 24 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 2h
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, "Brudens Brudgum", ur "kärlekens Labyrint", ed Hedenius Editions/Fata Morgana 1996, signerad och numrerad 247/380, pappersstorlek 34 x 45 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Maréng, Marianne Bos, akvarell, amaryllis, signerad och daterad -87, 74 x 56 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 2h
Jirlow, Lennart, färglito, "Le Marchand d'Estampes", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Jirlow, Lennart, färglito, "Dans le jardin", ed Mourlot, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
3d 2h
Dragspel, Traviata, medföljer låda
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
3 delar sameslöjd, renhorn mm, 2 konservöppnare samt eldstål
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Double coaster, sterlingsilver och valnöt, England, George III, stämplad Robert Hennell I London 1789, dubbla, oidentifierade crests, längd 18 cm, mittstång saknas
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
3d 2h
Öhman, Martin, egen verkstad, cigarettburk, sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplad Halmstad 1991, längd 9 cm, vikt 150 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, silver, kulhamrad modell, stämplad, diameter 10 cm, vikt 103 gram
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 15 - 21 cm
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
3d 2h
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1993, normalt bruksslitage
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3d 2h
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 2h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3d 2h
Leon, May K, litografi, handkolorerad, golfboll med mygga, signerad och numrerad 11/50, synlig pappersstorlek 56 x 37 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Leon, May K, färglitografi, "Den förste golfaren", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 43 x 43 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3d 2h
Persson, Ove, litografi, gårdsauktion, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Persson, Ove, litografi, "Sommarlov 1933", signerad och numrerad 357/360, synlig pappersstorlek 36 x 52 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3d 2h
Parti LP-skivor, ca 15 st, bl.a Elvis, Procol Harum, ABBA, Hendrix mm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
3d 2h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK