Laddar...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
289
Parti kaffekoppar med fat och assietter, B&G, Blå Mås med resp utan guldkant
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
290
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", signerad och numrerad 281/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
291
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
292
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
293
Ahlund, Leif, litografier, signerade och daterade -94, 15 st
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
294
Myllykangas, Aino, litografier, signerade, 4 st, "Kaninspår"
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
295
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
296
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, kors, 18 karat rödguld med akvamarin (?), stämplat Stockholm 1944, h 55 mm, vikt 10,2 gram
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
297
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tillskriven, ring, 18 karat rödguld med facettslipad bergkristall, stämplad Stockholm 1947 (?), innerdiameter 11 mm, vikt 4,6 gram
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
298
Ring, 14 karat rödguld, USA, 1940, stämplad SLF New York, innerdiameter 16 mm, vikt 2,8 gram
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
299
Ring, 18 karat rödguld, stämplad P Andersson Borås 1906, innerdiameter 18 mm, vikt 6,7 gram
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
300
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, total vikt 11,5 gram
Aktuellt bud5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
301
Skivspelare, Lenco, L90
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
302
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
303
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
304
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
305
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
306
Due, Christian, etsning, stadsmotiv, signerad, daterad -61 samt numrerad 40/310, synlig pappersstorlek 32 x 32 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
307
Wever, Peter, färglitografi, kramandes par, signerad och numrerad 67/150, synlig pappersstorlek 33 x 52 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
308
Fröberg, Maja, linoleumsnitt, "Gamla hus på Söder", signerad, 30 x 27 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
309
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
310
Sköld, mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
311
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
312
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
313
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
314
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
315
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
316
Spjutspetsar/ljuster, Etiopien, 1900-tal, längd 36-38 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
317
Hamilton, Mac, färglito, komposition, signerad och numrerad 60/450, synlig pappersstorlek 81 x 60 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
318
Brevpress (del av tobaksburk?), svärtat gjutgods, 18-1900-tal, dekor av stående man, h 8,5 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
319
Halmbock, längd 73 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
320
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, parti grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk, liljekonvaljer mm, 10 delar
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
321
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
322
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
323
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
324
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
325
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
326
Koppel, Henning för Torben Ørskov & Co, skålar, 3 st, röd melamin, gjuten signatur, diameter 18-22 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
327
Parti julpynt, ca 20 delar
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
328
Larson, Lisa, för JIE, figurin, delvis glaserat lergods, stående tomteflicka, etikettsignerad, h 14 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
329
Böcker, svenska kungar, 6 bd, 1942-47
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
330
Kaffe. och theservis, Rosenthal Pompadour
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
331
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
332
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
333
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
334
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
335
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
336
Herrskor, Hugo Boss, storlek 39, i originalförpackning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.