Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brödfat, delvis förgyllt silver, nyrokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, stämplad Karl Andersson Stockholm 1902, l 31 cm, vikt 680 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordsuppsats, silver, Norge, 1800-talets slut, stämplad Johan Koren Dahl Bergen verksam 1870-1910, dekor av broskornamentik, h 32 cm, vikt 1480 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Väggtelefon, valnöt, LM Ericsson, AD 100, 1887, höjd 73 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, svensk spetsig, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm, l 18 . 22 cm, total vikt 1230 gram, initial "Å"
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kaminur, förgylld metall och alabaster, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av sittande kvinna, längd 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tubkikare, mässing, längd 15 - 42 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
2 delar rödguld; armlänk samt hjärtformat hänge, armlänk l 18 cm, svenska stämplar, total vikt 4,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ferngren, Vera för GAB, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1971, längd 18 cm, vikt 240 gram, gåvogravyr under fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bonniér, Olle, färglitografi, "Rymdsnurra", signerad, daterad -89 och numrerad 14/99, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, trappstege, lackerad metall med steg i trä, längd 152 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käppar, 4 st, 17-1800-tal, längd 79 - 88 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Käppar, 2  st, 17-1800-tal, längd 85 - 86 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Knivpistol, slaglås, smide och ben, allmogearbete, 1800-tal, innehåller 2 knivar, korkskruv samt slaglåspistol cirka 7 mm, sammanfälld l 14 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fiskerulle, ABU Ambassadeur Big game 20, medföljer väska
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Påsförslutningsmaskin, elektrisk, Wu-Hsing Electronics co Ltd, modell TW300DA
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK