Laddar...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, ”Skål, gren och blad”, signerad och daterad -31, 38 x 55 cm, a tergo utställningsetikett
1
Thorén, Esaias, olja, ”Skål, gren och blad”, signerad och daterad -31, 38 x 55 cm, a tergo utställningsetikett
SlutprisInga bud
Värdering320 000 - 340 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
2
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Värja för officer vid Kejserliga Marinen, barnmodell, Tyska Riket sekelskiftet 1900, stålklinga, mässingsfäste med benkavel, längd 52 cm
3
Värja för officer vid Kejserliga Marinen, barnmodell, Tyska Riket sekelskiftet 1900, stålklinga, mässingsfäste med benkavel, längd 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
4
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
5
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant
6
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade,
7
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
8
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, vikt 5,8 gram 900/1000 rödguld
9
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, vikt 5,8 gram 900/1000 rödguld
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1886, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
10
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1886, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
11
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1882, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
12
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1882, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
14
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
15
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
16
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
17
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
18
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
19
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1883, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
20
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1883, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,  4,48 gram 900/1000 guld
21
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
22
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
23
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
24
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
25
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld
26
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1873,  4,48 gram 900/1000 guld
27
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1873, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1873, 8,96 gram 900/1000 guld
28
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1873, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
29
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1881, 8,96 gram 900/1000 guld
30
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1881, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, bukig front, längd 91 cm
31
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, bukig front, längd 91 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives,
32
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
33
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm,
34
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38,
35
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
36
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer
37
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
39
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
40
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
41
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
42
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
43
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
44
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
45
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn
46
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
47
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fyt, Jan, hans art, olja, 1600-tal, stilleben med villebråd och markatta, 89 x 121 cm
48
Fyt, Jan, hans art, olja, 1600-tal, stilleben med villebråd och markatta, 89 x 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm
49
Rubens, Sir Peter Paul, efter honom, olja, "The Garden of Love", efter original på Gemäldegalerie Alte Meister, a tergo stämplad Dresden och daterad 1922, 95 x 123 cm
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.