Laddar...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Avslutad
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
146
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
147
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms,  längd 90 cm
148
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms, längd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
149
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
150
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm
151
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
152
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm
153
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
154
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
155
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
156
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
157
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
158
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram
159
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kikarsikten, 2 st, Leupold L-90 respektive Weaver V4.5 W
160
Kikarsikten, 2 st, Leupold L-90 respektive Weaver V4.5 W
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
161
Vapenlåda för hagelgevär, svart konstläder, Winchester, l 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
162
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
163
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
164
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
165
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
166
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
167
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
169
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm
170
Qvarsebo, Michael, olja ”Katt”, signerad och daterad 2009, 38 x 46 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
171
Matta, Pakistan, 185 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
172
Matta, semiantik Turkiet Zaff, 185 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm
173
Qvarsebo, Michael, olja, Katt, signerad och daterad 2009, 20 x 20 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
175
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
176
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
177
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
178
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
181
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
182
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm
183
Mann, Gunilla, färglitografi, "Kolmården", signerad och numrerad 102/290, pappersstorlek 42 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
184
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
185
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
186
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
187
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla
190
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning
192
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage
193
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.