Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Signetring, 18 karat rödguld med karneol, denna med graverad dekor av svan, ostämplad, ring 17-1800-tal, karneol sannolikt äldre, innerdiameter 19 mm, vikt 6,2 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffeservis, 4 delar, silver, empirestil, godronnerat liv på lejontassar, stämplade Karl Andersson Stockholm 1916, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1970 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Nätbåten Gillöga", signerad och numrerad 64/250, synlig pappersstorlek 45 x 58 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Rorsman Jacob Wallenberg", signerad och numrerad 41/190, synlig pappersstorlek 69 x 56 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, Gillöga, Västerhamn, signerad och numrerad P.T, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jardinière/champagnekylare, silver, Swedish Grace, 1920-tal, heltäckande kulhamrad dekor, stämplad Hovjuvelerare C G Hallberg Stockholm 1920, l 44 cm, vikt 1800 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Mammuttand, höjd 17 cm
Mammuttand, höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Fossil mammuttand, höjd 12 cm
Fossil mammuttand, höjd 12 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Djenné, Mali, ryttare till häst, enligt påteckning åldersbedömd av Ralph Kotalla till 4-800 e Kr, längd 29 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulpturfragment, terrakotta, Mali, höjd 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 400 SEK
Sybord, mahogny, 1950-talet, låda i sarg, längd 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Jirlow, Lennart, färglitografi, Fiolspelaren, signerad, synlig pappersstorlek 48 x 65 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK