Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Jourdan, Charles, ring, förgylld metall, innerdiameter 17 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Varley, Mary, olja, caféscen, signerad, 90 x 120 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, delvis svarvad och svärtad mahogny, oscarianskt, sekelskiftet 1900m l 64 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Den trojanska hästen", ur mappen "Strändernas Svall", signerad provtryck, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, vitmålat trä, "Herrgården", front med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, brännstämplad?, b 100 cm, h 184 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord, vitmålat trä, "Herrgården" med 2 iläggsskivor, 2 karm samt 4 stolar,  tot längd 249 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Brynstål, stål med handtag i horn, F Dick, 1900-talets början, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leonette, Dan, skål, rakubränd keramik, signerad, höjd 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leonette, Dan, lockurna, rakubränd keramik, signerad, höjd 16 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matbesticksuppsättning, 54 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 13 bordsknivar och 12 gafflar, 12 skedar samt 12 kaffeskedar, 5 sallads samt såsslev, total vikt exklusive knivar 1790 g
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hein, Piet för Bruno Mathsson, bordsskiva, längd 170 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, blomsterförsäljerska, signerad H Giss (?) och daterad 1930, 70 x 55 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, häst och åsna i stall, signerad JF Herring och daterad 1855, 40 x 40 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bracque, Georges, efter honom, färglito, stilleben med citroner, tryckt signatur, pappersstorlek 40 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, mässing, så kallat luffararbete, 1800-talets mitt, i form av lyra med hängen, h 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Murre Maxi", ur serien "Murre" från 1975, handsignerad, h 36 cm, minimal bottennagg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5500C, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 2500C, slitage
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, 1500
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti fiskerullar, drag, flugor, vobbler, pirkar, tillbehör mm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK