Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
674
Parti silver, skålar, nålfat mm, total vikt 335 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
675
Kedelv, Poul för Flygsfors, 6 delar konstglas, "Coquille", dekor i polykromt underfång, varierande signaturer, någon etikett, h 6 - 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
676
Uppstoppade fåglar: domherre, grönfink, skata, koltrast, talgoxe samt bofink
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
677
Snusdosa, lackarbete, Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
678
Miro, Joan, offset, poster, "España Copa del Mundo", framställd för fotbolls-VM 1982, synlig pappersstorlek 94 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
679
Starck, Phillippe för Alessi, uppsatsskål, rostfritt stål och nylon, "Les Ministres", 1990-tal, stämplad Alessi, dia 29 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
680
Vobruba, Milan, egen verkstad, vas, glas, polykrom dekor, signerad, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
681
Dessertskedar. 11 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat 8 st Anders Lundqvist Stockholm 1825, med familjen Mallings stämplade vapensköld, 440 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
682
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
683
Westman, Marianne för Rörstrand, barntallrikar, 12 st, flintgods, "pip", design 1956, dia 21 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
684
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
685
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
686
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
687
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
688
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffe- och gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
689
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst: uppläggningsfat, karotter, skålar, såsskål på underfat, ljusstakar mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
690
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
691
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
692
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1859 för officer vid Livgardets livskvadron
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
693
Ring, 18 karat vitguld med en briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat, innerdiameter 17 mm, total vikt 4,0 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
694
Asel, Rudolf, kaffekopp med fat, porslin, empire, 1840-tal, förgylld samt med polykrom bemålning föreställande Karlbergs Slott, signead Rud Asel i Stokholm, fat dia 15 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
695
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
696
Smyckefragment, delvis förgyllt silver med rosenslipade diamanter och turkoser, 10 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
697
Okänd designer för Hovjuvelerare Svedbom, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, avrundat kvadratiska, stämplade Vetlanda 1960, h 17 cm, fyllda
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
698
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, stående ängel, signerad och daterad 1895, i skuren och betsad originalram, totalt mått 32 x 19 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
699
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, "Minde om en lykkelig Dag", i skuren och betsad originalram, totalt mått 22 x 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
700
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampa, glas, modell RD1506, dekor i bronsfärgat underfång, signerad, h inklusive skärm 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
701
Matta, semiantik persisk, 215 x 135 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
702
Matta semiantik slitage, 185 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
703
Jaktknivar 2 st, Kayoba, rostfritt stål med trähandtag, läderbalja med tändstål, framstår oanvända i originaletuier
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
704
Parti svenska mynt och medaljer, silver, 1900-tal, total vikt 185 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
705
Soffa, krom med vit (konst?)läderklädsel, modell snarlik Le Corbusiers LC3, l 210 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
706
Kaffe- och moccaservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, koppar, underfat, assietter kaffekanna, ljusstakar mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
707
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, dekor av fåglar, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
708
Herrsavonett, förgylld mässing, Elgin National Watch Company , USA, 1800-talets 2 hälft, Keystoneboett (originalpapper medföljer) diameter 53 mm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
709
Herrsavonett, förgylld mässing, Aurora Watch Company, Illinois, USA, 1800-talets 2 hälft, dubbel Dueberboett, diameter 54 mm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
710
Gunghäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 96 cm, genomgående handtag, detta något kortat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
711
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
712
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
713
Ljusstakar, 2 st, tenn, 1 gustaviansk ostämplad, 1 sengustaviansk stämplad Nicolaus Justelius Eksjö 1817, höjd 10 resp 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
714
Benedikt, Rose Marie för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Irene", design 1960, 8 koppar med underfat, 6 assietter samt gräddkanna och sockerskål
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
715
Johansson, Nils, olja, "Vårblåst", signerad och daterad 1968, 22 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
716
Johansson, Nils, olja, "Död fågel", signerad och daterad 1968, 38 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
717
Jerken, Erik, olja, "Solig sommardag, Smögen", signerad, 73 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
718
Höglund, Erk för Boda, vas/burk, mörkröd glasmassa, dekor av luftbubblor, signerad, h 11,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
719
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Nypon", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
720
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
721
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.