1011
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1012
Parti mat- och bordsskedar, silver, svensk spetsig modell, total vikt 565 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
1013
Parti skedar, silver, 1800-tal, gammalfransk modell mm, total vikt 235 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
1014
Kaffeskedar 12 st silver, Vasa design Jacob Ängman 1921, total vikt 165 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1015
Matbesticksuppsättning, nysilver, Vasa design Jacob Ängman 1921
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1016
Parti bestick, delvis förgyllt silver, 1900-tal, skedar, kakspade mm, total vikt 380 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
1017
Löfman, Eric för Markströms, matbestick, 36 delar, silver, modell Uppsala, 12 vardera av matgafflar, matknivar och dessertknivar, stämplade Uppsala
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
1018
Hellsing, Gustaf, olja, "Från Seterdalen, Norge", signerad och daterad -56, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
1019
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1020
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
1021
Broderier 2 st siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrakar respektive blommor, 100 x 40 respektive 50 x 30 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
1022
Broderi siden, Kina, Qing 1800-tal, dekor av himmelsdrake mm, monterat som draperi, 235 x 94 cm, smärre skador
Slutpris28 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
1023
Broderi/överkast, siden, 1700-tal, polykrom dekor av blommor mot grön fond, senare kantad med silvertråd till flygelduk, 155 x 140 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
1024
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, akantusamorin, otydlig signatur, h 43 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1025
Dominobrickor i etui, sekelskiftet 1900, etui l 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1026
Medaljsköld med nålar, märken mm, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1027
Korkskruvar, 2 st mm, bland annat Fackelmann
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1028
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejon med akantus, otydlig signatur, h 43 cm, smärre nagg
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1029
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1030
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommande akantus, otydlig signatur, h 41 cm, nagg
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
1031
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
1032
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
1033
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
1034
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, italiensk villa vid sjö, tondo dia 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
1035
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
1036
Loos, Gottfried Bernhard, efter honom, relief, delvis bemålad och förgylld gips, porträtt av Statsministern mm Ove Malling, efter medalj slagen 1827, dia 32 cm, Mallin var den förste
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
1037
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK