Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
626
Salongsbord med klaffar samt 4 stolar, björk, biedermeierstil, 1900-talets början, stolarna med peltaformad ryggbricka och svärtad lagerkrans, bord total längd 130 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
627
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 27.9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
628
Damfickur, 14 karat rödguld (även innerboett i guld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 30,5 gram, initialer EP eller PE
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
629
Liljebladh, Birgitta, etsningar, 2 st, dansöser, signerade, synliga pappersstorlekar 14,5 x 12,5 respektive 23 x 19,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
630
Okänd tysk designer, art-déco, 1920-30-tal, shaker, nysilver, oidentifierad stämpel, svensk import, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
631
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svenska importstämplar, h 7 cm, fyllda
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
632
Bridgeskedar, 18 st, delvis förgyllt silver och emalj, stämplade MEMA respektive CG Hallberg, total vikt 220 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
633
Uosikkinen, Raija för Arabia, kanna, porslin, "Pomona", design 1965, dekor av jordgubbar, h 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
634
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
635
Bordslyster, brons och mässing med prismor på vit fotplatta, empirestil, 1900-talets mitt, dekor av putto, höjd 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
636
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar, med lejontassar, bredd 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
637
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
638
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
639
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
640
Vallien, Bertil för Boda, skål på fot,"Peacock", dekor av bubblor, signerad, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
641
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
642
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
643
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 80 SEK
644
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
645
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, Venus och Amor, signerad och daterad 1899, i skuren och betsad originalram, totalt mått 21 x 30 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
646
Persson-Melin, Signe för Boda, glasservisdelar, "Ruben", 9 vinglas samt 6 likörglas, design 1967
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
647
Okänd konstnär, skulpturer/bokstöd, 1 par, patinerad brons på marmorsockel, putti, Frankrike, 1800-tal, h 15 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
648
Buffier, Claudio, karta, kopparstucken, "Svezia, Norvegia e Danimarca" ur "Geografia Universale", Venezia, Francesco Pitteri, 1781, synlig pappersstorlek 18,5 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
649
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
650
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, flintgods, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
651
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
652
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
653
Kniv i balja, smide, trä och läder, Lakota Fin Wing, total l 20,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
654
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, körsbär, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
655
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
656
Hudak, Michel, färgetning med carborundum, "Gamla Stan", signerad, daterad 1985 och numrerad 96/135, synlig pappersstorlek 70 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
657
Bok, Thuneld, Eric, Geographie öfver Konungariket Swerige, tom II, Göthaland, Anders J Nordström Stockholm 1792, halvfranskt band, slitage
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
658
Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 112 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
659
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av bubblor mot rött underfång, signerad och numrerad 1332 (1958), höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
660
Wärff, Göran för Pukeberg, glas, 6 st, "Rustika", röktonade, design 1962, höjd 19 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
661
Matservisdelar, flintgods Masons, England, 1900-talets 1 hälft
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
662
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
663
Okänd designer, servietteringar 12 st, rostfritt stål, märkta MS Lofoten by Hurtigrutten, i originalförpackningar, längd 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
664
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dvärggetkid, nummer 1374, polykrom underglasyrdekor, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
665
Othon, Narcisse, blyerts, mansporträtt, signerat och daterat 1834, i samtida palisanderram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
666
Roos af Hjelmsäter, Leonard, kopia efter, akvarell, porträtt av Hovpredikanten, LNO mm Matthias Stenhammar, otydligt signerad och daterad 1907, synlig pappersstorlek 15 x 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
667
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, porträtt, 7 st, blyerts, synlig pappersstorlek cirka 14 x 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
668
Figuriner/rökelsehållare, 1 par, porslin, Fo-hundar, polykrom glasyr, h 20 cm, skador och lagningar
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
669
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets 1 hälft, senare klädsel i OP-mönstrat tyg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
670
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 5 st, glas, Fuga, design 1953, h 6 - 11,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
671
Parti silver; skedar, medaljer mm, total vikt cirka 350 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
672
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a The Clash, XTC, Cherrie Currie mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
673
Armstolar, 2 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, Lindome, 1900-talets slut, 2 signerade AP, 2 Willam Andersson
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.