Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
482
Kandelabrar för 2 ljus, 1 par, patinerad brons, rokokostil, sekelskiftet 1900, vridna armar, dekor av löv mm, höjd 18 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
483
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
484
Kniv i balja, björk, horn, smide och läder, signerad HN för Harry Nilsson, Paharova, Hakkas, total l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
485
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
486
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
487
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
488
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, ben, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
489
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, eneträ, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
490
Strösked, silver, slät med mittås, otydliga stämplar, Göteborg 1817, l 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
491
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
492
Soppslev, silver med svärtat träskaft, slät modell, otydliga svenska stämplar 1782, l 39 cm, avslutande benknopp saknas
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
493
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
494
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
495
Litografi, handkolorerad, "Tableau de l'Armée Suèdoise", ur Ludwig von Kleists "Tableau des Armees de l"Europe" cirka 1845, synlig pappersstorlek 62 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
496
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
497
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
498
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, tenn, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
499
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk med flera träslag, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
500
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, valnöt, läder och smide, signerad, total l 19 cm, oidentifierad smedstämpel HG
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
501
Örn, Bo, olja, komposition, signerad, 27 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
502
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
503
Segerfeldt, Olof, olja, porträtt av professorn i mekanik, KNO1Kl Albert Viktor Bäcklund, signerad, 62 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
504
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
505
Billgren, Ernst, färglitografi, "Ekorren", signerad och numrerad 90/175, synlig pappersstorlek 49 x 64 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
506
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
507
Svenberg, Max Walter, färglito med guldprägling, imaginistisk kvinna, signerad, daterad 1969 och numrerad 150/250, synlig pappersstorlek 56 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
508
Beaumont, Charles-Edouard de, litografier/skämtteckningar, 6 st, handkolorerade, 1800-talets mitt, ur "L'OPERA AU XIXme SIECLE" 1844-46, synlig pappersstorlek 29 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
509
Okänd dansk konstnär, olja, komposition, signerad SP, 100 x 70 cm, proveniens: inköpt på Galerie Gåsepigen Aalborg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
510
Esbjörnsson, Torsten, färgserigrafier, 3 st, rytmiska kompositioner, signerade och numrerade 58/99, synlig pappersstorlek 41 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
511
Mycket stort parti mynt mm, några silver
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
512
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
513
Sockerskrin, 800/1000 silver, Tyskland, sekelskiftet 1900, eklekticerande stil, oidentifierad tillverkare, l 11 cm, vikt 315 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
514
Kaffeservis, 3 delar, silver, stämplad Markströms Uppsala 1919, kaffekanna h 21 cm, total vikt 815 gram, gåvogravyr
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
515
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
516
Portfölj, läder, Presto, längd 46 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
517
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
518
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
519
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
520
Nerman, Einar, färgoffset, "Carl XVI Gustav", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
521
Nerman, Einar, litografi, "The Windsors" (Hertigen av Windsor och Wallis Simpson), synlig pappersstorlek 42 x 29 cm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
522
Nerman, Einar, färgoffset, Mor och barn, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
523
Nerman, Einar, färgoffset, flicka, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
524
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, vinglas, 9 st, City, höjd 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
525
Sarpaneva, Timo för Opa OY, kuverttallrikar, 10 st, rostfritt stål, i originalförpackningar, diameter 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
526
Westman, Marianne för Rörstrand, djupa tallrikar, 5 st, flintgods, Pomona, diameter 20 cm samt karott, Silja
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
527
Westman, Marianne för Rörstrand, flintgods, Picknick, skärbräda, karott, mm, design 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
528
Servisdelar, porslin, B&G Elegance, 18 delar
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
529
Parti porslin, B&G, Empire, ca 30 delar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.