818
Ulrich, Kjeld, färglito, komposition, signerad och numrerad 11/160, pappersstorlek 56 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
819
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
820
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
821
Okänd konstnär, färgetsning, "Nubian Etching II", otydligt signerad, daterad -85 samt numrerad 44/50, synlig pappersstorlek 17 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
822
Nielsen, Palle, etsning, "Mysterier", Opus 151, signerad eget tryk och daterad 76, 10,8 x 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
823
Weberg, Willie, olja, "Byn vid havet" - motiv från Abbekås, signerad, 55 x 81 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
824
Rosengren, Jean, olja, bokskog, signerad, 64 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
825
Björn, Ole, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -71 och numrerad EA 21/25, synlig pappersstorlek 22 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
826
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
827
Okänd dansk konstnär, olja, minnessten vid kyrka, otydligt signerad (betecknad?) och daterad 1868, 22 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
828
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
829
Eriksen, Gorm, färglito, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, daterad -79 och betitlad Venedig, synlig pappersstorlek 59 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
830
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
831
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
832
Okänd dansk designer, 1960-tal, armstol, teak med svart läderklädsel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
833
SlutprisInga bud
Värdering400 - 50 SEK
834
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
835
Zoladz, Stanislav, litografi, komposition med vettar, signerad, daterad 1993, numrerad 288/290, synlig pappersstorlek 51 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
836
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar, signerad och numrerad HC 17/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
837
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med fjärilar och ansikten, signerad och numrerad HC 10/25, synlig pappersstorlek 69 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
838
Dockvagn, 1900-talets mitt, metall, målad masonit och gummi, längd 72 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
839
Johansson, Nils, olja, "Tylösand", signerad och daterad 1946, 26 x 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
841
Johansson, Nils, olja, "Vid slipen Ringnäs", signerad och daterad 1946, 28 x 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
842
Parti kameror, objektiv mm; Bolex, Paillard, Chinon mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
843
Parti eldrivna verktyg, MEEC, häcksax, motorsåg, trimmer, kanttrimmer samt skruvdragare, medföljer 2 laddare samt 2 batterier
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
844
Batteridriven gräsklippare, Stiga SLM 3648 AE, 48W, medföljer två laddare och 2 batterier, startar vid test
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
845
Damcykel, Monark, 28", 1970-80-tal, 3 vxl
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
846
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
847
Parti golfklubbor med väskor, mestadels Callaway
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
848
Okänd designer för Ornamentik AB, Eskilstuna, sekelskiftet 1900, vaser, 1 par, mässing, etsad och emaljerad dekor av skördefolk, h 13,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
849
Okänd designer, golvvas, glaserad terrakotta, höjd 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
850
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
851
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Nevada", design 1962, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
852
Sprit- och kvicksilvertermometer, svärtat trä, sekelskiftet 1900, h 31 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
853
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
854
Vas/urna, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut, polykrom och förgylld dekor, dekor av akantus, maskaroner mm, h 31 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
855
Nielsen, Holger Marius för HMAN, läsbord, teak och metall, 1950-60-tal, justerbar höjd och vinklar
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
856
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
857
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
858
Sarpaneva, Timo för Iittala, vinglas, 12 st, glas, "Kalinka", design 1973, h 11 cm, i originalförpackningar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
859
Nielsen, Knud, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -53 och numrerad (?) 2-1, synlig pappersstorlek 42 x 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
860
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
861
Nakamura, Noburu för IKEA, fåtöljer med fotpallar, 1 par, böjträ med brun klädsel i buffelskinn, Poäng, design 1972
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
862
Sonne, Per, olja, "Kastelsgraven, Grönningen" - motiv från Köpenhamns kastell, signerad och daterad 1975, 54 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
863
Lee, Woo-Bock, blandteknik med collage, komposition, signerad med sigill, 15 x 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
864
Okänd dansk designer, 1960-tal, mabord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
865
Herrup, Henry, färglito, "Fuglereden", signerad, daterad 1989 och numrerad 579/600, synlig pappersstorlek 47 x 34 cm, marginalfläckar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
866
Uppläggningsskedar, 2 par, delvis förgyllt silver, Danmark, 1800-talets slut, i etui från S& M Bentzen Köpenhamn, stämplade Köpenhamn 1895, total vikt 150 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK